| anonim20155 a întrebat:

Voi va faceti backup la Windows sa va protejati datele? Daca da ce programe de backup folositi?

5 răspunsuri:
| danbnz a răspuns:

Cel din windows pentru "my documents and settings"
HDD extern pentru date importante
Pentru ce gasesc pe net nu fac backup

| iuddavali a răspuns:

Paragon Backup & Recovery Free Edition (32-Bit) 10. 1 (free)
- Acronis True Image Home 2010 (cu licenta) - mi se pare ca nu merge pe Windows 7 (sau au rezolvat in ultima verisune? - dar oricum e comercial, nu e free)
- alte free-uri: Easeus Todo Backup, Macrium Reflect Free, Virtual CloneDrive.

| CosteaVlad a răspuns:

Nu folosesc funcţii de back-up la Windows (strict ca şi sistem de operare), deoarece mi se pare total inutil. Este indicat ca datele, fişierele importante, etc, de obicei să nu se ţină în aceeaşi partiţie pe care este instalat Windows-ul, ci ele să existe pe una separată. Dacă se întâmplă şi crapă Windows, cea mai recomandată metodă este o reinstalare de la zero, şi având în vedere că programele sunt stocate pe alte partiţii decât cea de sistem, nu vei pierde absolut nimic. Luând în calcul situaţii mai extreme (i-a foc PC-ul, crapă HDD-ul), pentru protejarea fişierelor (cele mai) importante, eu unul folosesc încărcarea lor pe mail, pe stick, pe CD/ DVD. happy După părerea mea varianta cu "sincronizarea" datelor importante pe CD sau DVD mi se pare cea mai ok posibilă. Un DVD costă cam 1 leu, şi are spaţiu de stocare de aproape 5 GB. Poţi pune acolo toate programele, documentele, pozele, etc, etc, etc, importante, şi nu mai ai nicio grijă. happy
O seară frumoasă!

| anonim20155 explică:

Dar este important sa va faceti backup la C. Il puteti restaurati cand vreti si asa va scutiti sa va reinstalati windowsul o parioada foarte mare de timp.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De obicei nu țin mai mult de un an un calculator, iar un Windows mă ține fără probleme atât, așa că nu fac back-up Windows-ului. Fac back-up regulat la fișierele importante (poze, licențe, documente, etc) pe hard disk-ul extern, mi-e foarte simplu, pot mereu actualiza back-up-urile și așa mai departe. Fac asta pentru că folosesc numai laptop-uri care le iau cu mine peste tot și nu se știe când îmi crapă hdd-ul, mai ales că mi-au crăpat vreo 3 până acum, toate din cauza șocurilor.