| Bla1990 a întrebat:

Vreau sa imi cumpar o camera de fotografiat, in special pentru a-mi fotografia desenele pe care le fac ( din cate am inteles, niciodata nu au sa iasa foarte bine cu o camera de la telefon). Ar merita sa imi cumpar una in jur de 300 lei? Daca da, care? Funda big grin

4 răspunsuri:
| Tiayth a răspuns:

Nu mai bine ai cumpara o imprimanta cu scanner sau chiar mai bine sa iei o tableta de desen? Parerea mea e ca nu se merita sa iei camera pentru asta

| vRemi a răspuns:

Nu prea se merita, camera de la telefon are in jur de 5 mp, daca este telefon mai performant, un aparat foto la 300 lei nu are mai mult de 6 mp, poti strange bani (cam 1000 lei ( zece milioane de lei vechi ) ) si iti poti cumpara un aparat Nikon, sau Canon de 10 mp, si o sa arate foarte bine pozele.

Bafta!

| Fabb a răspuns:

Da se merita. uite eu ti-l recomand pe acesta: http://www.emag.ro/......E44NNBBBM/
Daca nu vrei. mai uita-te si tu pe aici : http://www.emag.ro/foto-compacte/l
Fundaa?

| stef87 a răspuns:

Sfatul meu e sa te gandesti mai intai bine ce vrei sa faci si apoi sa cumperi, decat sa cumperi 3 ori lucruri diferite. Pentru a poza simple obiecte de foarte aproape nu ai nevoie de cine stie ce (poate ce mult un filtru de lumina si, la nevoie, blitz); pentru a poza peisaje, fenonemene ale naturii sau diverse alte momente pe un cadru larg, ai deja nevoie de filtre mai pretentioase, trepied, aparate capabile sa faca expunere... iar daca te bate gandul sa te bagi in astrofotografie, deja vorbim de cu totu alte filtre, alte aparate cu expunere (Canon), trepiede...
Parerea mea e ca nu se merita sa investesti atatia bani DOAR pentru niste desene!