| NicVal74 a întrebat:

Vreau sa introduc in unitatea optica un dvd cu drivere original sau cand introduc un dvd cu windows bootabil, cand dau click nu imi apare imagine ci mi se defragmenteaza si imi apar fisierele din dvd respectiv. Ce trebuie sa fac sa imi apara dvd cu imagine iso in my computer?

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

DVD-ul nu are cum să se defragmenteze - nu e hard disc!
Dacă înțeleg eu bine „întrebarea" ta, scrisă în cel mai neinteligibil mod cu putință - tu ai vrea ca atunci când pui un DVD în unitatea ta optică, în File manager să vezi doar un fișier gen „drivers.iso" (adică imagine) - pentru că tu așa l-ai descărcat de cine știe unde. Dar faza e că, după ce „arzi" acea imagine pe un disc, acesta (doar dacă nu cumva folosești opțiunea de disc de date, nu de imagine) devine un disc „normal", cu foldere și fișiere. Adică ceea ce descrii tu e perfect normal.
Dacă vrei să apară tot ca „fișier.iso" în „my computer" (adică în File manager), arde-l ca „data disc". Adică pui pur și simplu fișerul.ISO pe discul tău. Și va fi perfect inutil, dar asta deja e altă poveste.

| NicVal74 explică (pentru mihai69):

Cd-ul original cu windows sau cel al placii video sau placa de baza, cand il introduc in unitatea optica in dwd-rw, cand dau click pe el adica pe F asa este la mine, apare ce contine dvd-ul in foldere nu ca o imagine iso.si as dori sa rezolv sa-mi apara ca acea imagine sa dau click pe fiecare aplicatie ce contine dvd-ul nu sa-mi apara ca fisiere multiple dezarhivate.va multumesc!

| mihai69 a răspuns (pentru NicVal74):

Copile - imagine ISO fac doar programele care copiază discuri optice „unu la unu" adică bit cu bit...
E greu să îți explic dacă n-ai habar de informatică (și se vede clar că nu ai).
Ceea ce vezi tu pe „F:" este perfect normal. Ce, pe discurile C: sau D: vezi altfel?!?
Iar aplicațiile sunt evidențiate clar - scrie la tipul fișierului că e aplicație. Dai dublu clic și pornește executarea lui.