| Lexy2609 a întrebat:

Vreau sa-mi achizitionez un aparat foto. Dar nu ma pot decide. Voi ce ati aleg intre un Canon si un Nikon? P. S: ma refer la DSLR-uriwinking.

Răspuns Câştigător
| karellen a răspuns:

Depinde de cati bani dispui. ca marca in general, eu as alege Nikon - sunt ceva mai profitabile din punctul de vedere al raportului pret/calitate. bineinteles, ca performante ambele marci sunt de top si foarte greu de diferentiat (se compara modele din aceeasi gama, review-urile abunde pe Internet). pentru inceput, un Nikon D3000 ar fi perfect, se gaseste la 1700-1900 lei cu tot cu kit de obiectiv.
pentru review-uri detaliate, vezi aici: http://www.dpreview.com/reviews/nikond3000/

13 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cannon e mai de calitate am o camera video cannon si are mai mult de 4 ani de vechime si nu are nici o problema

| andutzai a răspuns:

Buna! Iti recomand cu mare drag canon am si eu unul si marge ff bine, nu este foarte scump. Sper ca te-am ajutat.winking

| Andre_2169 a răspuns:

Canon

| Antonia90 a răspuns:

Eu am Canon.Si e foarte bun! Nu am avut nici o problema cu el, si il am de cativa ani! Ti`l recomand cu caldura! Merita orice banut! E foarte bun!
O zi buna! happy

| ma7r1x a răspuns:

Eu as alege Nikon, e mai buna calitatea la Nikon decat la Canon

| catalin1948 a răspuns:

Nikon. sfatul meu

| OnutsaXD a răspuns:

Eu stiu ca Nikon de cand e infintat e axat doar pe foto-video. Canon face si imprimante si mai multe, cred, dar imprimante sigur stiu ca face. E alegerea ta, uita-te si la datele tehnice si comparale.

| CM7YRE a răspuns:

Nikon, se vede imaginea ceva mai bine, depinde si de aparat tongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Canon e mai bun eu o am de 6 ani si nu are nimic si mia mai si cazut de vreo doua ori

| monika_4579 a răspuns:

Eu am Nikon si nu am avut pb cu el pana acum... face pozele super bine. Sfatul meu e sa-ti iei Nikon.

| Gabriela_5253 a răspuns:

Si Nikon si Canon sunt la fel de bune, eu de exemplu am Nikon D3000.
Tu ar trebui sa te concentrezi pe obiective, sa fie de calitate iar acelea de cele mai multe ori au si pretul pe masura.
Anyway, daca iti cumperi un DSLR si, esti pasionat de fotografie, cu timpul vei mai investi bani in acest hobby (obiective, trepied, blitzuri, un alt aparat etc.)
Da fuga intr-un magazin care le are in stoc pe ambele, probezi...pe fiecare in parte si-l alegi pe cel care iti place cel mai mult, modelul ramane la alegerea ta, depinde si de bugetul tau. happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Din punctul de vedere al calitatii sunt foarte apropiate, eu iti recomand Nikon, deoarece folosesc, sunt foarte multumit, si exista mult mai mult suport pentru aceasta marca, exista distribuitori oficiali nikon, exista centru service oficial, gasesti mult mai usor accesorii...

| ThePinkPanther a răspuns:

Si eu iti recomand un aparat Nikon. am unul si sunt foarte incantata de el. este unul micut si delicat de fata, insa cu 12 mega pixeli. tatal meu are 2 aparate foto Nikon mult mai masive, profesionale si sunt excelente.