| SorinELoo7 a întrebat:

Vreau sa-mi cumpar un modem USB de la RDS pentru a putea conecta orice smartpfone cu Wi-Fi la el. Eu am deja abonament la RDS cel cu 100 Mb/s prin fibra optica. Acest model USB il voi lua gratuit sau mai platesc ceva in plus? Acum, fiind conectat prin cablu la PC pot folosi si modemul in acelasi timp? Va rog, sa ma lamuriti cum se procedeaza...

5 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

Ca sa poti sa conectezi un smartphone cu wifi sau altceva cu wifi ai nevoie de router wireless, si nu de modem usb. Oricum daca ai internet de 100mbps trebuie sa primesti un modem usb gratis. Da, o s apoti sa folsoesti modemul in acelasi timp cu pc-ul.
Dar revenind, tu ai nevoie de un router wireless pentru ce vrei tu, si nu de un modem. Eu ti-am explicat mai sus care e treaba cu modem-ul la intrebarile tale.
Router-ul wireless in achitionezi separat de la un magazin. Sa stii ca trebuie s aplatesti in continuare abonamentul la internet, nu cum zic unii utilizatori ca gara ai rotuter wifi, nu mai platesti internetul.
Router-ul wifi te ajuta sa imparti interentul si pe pc si pe telefoane si pe laptop si pe ce mai ai tu.
Uite mai jos 2 variante dupa pret. Cel mai scump are acoperirea mai mare, deci semnal mai bun.
http://bit.ly/16RVbKU
sau
http://bit.ly/16j5lFj

| SorinELoo7 explică (pentru sltlp):

Am inteles ca atunci cand voi achzitiona modemul USB imi vor da si o cartela doar pentru internet pe care o pot utiliza intr-un smartphone... imi poti spune cate ceva despre cartela pentru Internet DIGI? Inca ceva, modemul pentru ce il pot folosi?

| sltlp a răspuns (pentru SorinELoo7):

Modemulil folosesti asa: presupunem ca ai un laptop si vrei sa mergi la bunici. Si nu ai interent acolo, dar poate ai semnal de la rds. Iei modemul si ai internet acolo(in modem se pune cartela).
Ce pot sa zic, este ca viteza maxima este de 7. 2mbps teoretica. practica, depinde...
O sa ai trafic 10 gb pe luna, dupa care viteza o sa scada la 128kbps.

| SorinELoo7 explică (pentru sltlp):

Deci e mai bun router-ul decat un modem (as fi preferat modemul pentru ca are acea cartela de internet - de ex.: nu am credit pe cartela Frog si neavand bani sa o incarc, sa pot folosi net-ul in continuare de pe cartela DIGI)

| sltlp a răspuns (pentru SorinELoo7):

Deci, router-ul e router si modem-ul e modem.
Modem-ul este un dispozitiv cu o cartela sim in el. Daca iei acea cartela, modem-ul devine bun de nimic, deoarece cartela are internetul.
E bun un modem pentru calatorii sau situatii similare.
Pentru acasa, e groaznic. Pentru acasa, ai nevoie de router wireless.
Router-ul wireless este un dispozitiv care iit permite sa imparti coenxiunea e internet pe 4 dispozitive cu fir si alte 32 wireless(teoretic) ca sa nu paltesti 2 abonamente de internet pentru 2 calculatoare.
Revenind la viteza, un router iti ofera o viteza decenta comparat cu un modem.