| RealKing01 a întrebat:

Vreau sa stiu de la voi, ce este WIFI 6, cum il face mai bun daca routerul are WIFI 6?

3 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Este un standard mai nou de Wifi, si trebuie sa fie suportat atat de modem/router, cat si de aparat (smartphone, placa de retea wireless a laptopului, placa de retea wireless pentru PC, etc).
Notatia este 6, sau x.
Adica in descrierea smartphoneului/aparatului,
la rubrica Wi-Fi o sa vezi ac/6
Sau ac/ax
ac reprezinta wifi 5
ax sau 6 reprezinta standardul wifi 6

Viteza maxima ce se poate atinge prin noul standard este 9. 6Gbps (gigabiti pe secunda),
Fata de 3.5 Gbps la Wifi 5.

Imparti la 8 aceste numere, si afli cat e rata de download in conditii ideale in MB/s. (megabytes pe secunda).
In practica, nu o sa te bucuri de aceste valori maxime in mod constant, viteza o sa varieze si poate cobori uneori si la 300 Mbps sau mai putin.

Important e faptul ca se vor atinge si valorile maxime.

PS: degeaba ai router/modem cu Wi-Fi 6, daca aparatul are doar Wi-Fi 5.

| RealKing01 explică (pentru NLS):

Mi-am comandat un router care zice ca atinge 574 Mbps 2. 4Ghz si 1201 Mbps 5GHz, oare cat e viteza de mare, ce viteza voi avea?

| NLS a răspuns (pentru RealKing01):

1. care e viteza maxima pe contractul de net?
2. Care e viteza routerului pentru Wi-Fi?

Acei 1201 Mbps (adica 1, 2 Gbps) pot sa fie doar pentru cablu Ethernet,
pentru Wi-Fi e foarte posibil sa fie alta valoare (mult) mai mica.

Pe routerul meu scrie ceva de genul:
1Gbps pe cablu
si
300Mbps prin WiFi

Asta inseamna ca pot sa downloadez cu maxim 125MB pe secunda pe PC, unde sunt conectat prin cablu,
si cu maxim 37 MB/s pe laptop sau telefon.

Asta in teorie, caci in practica nu prind 125MB/s decat foarte rar, depinde cat de incarcat e serverul de unde scoti, si multe altele.

La fel si prin WiFi, nu prin mereu maximul.