| Andrei1099 a întrebat:

Windows x86 sau x64?
Configuratia mea este:
-4 gb ram ddr3 1333 MHz
-procesor amd fx 4100 quad core 3.6 Ghz
- placa de baza MSI-760GM-P21 (FX)
-placa video integrata Ati radeon HD 3000

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Pai depinde pentru ce o sa folosesti calculatorul: daca-l folosesti pentru aplicatii puternice (programare, editare video, imagini si 3d) iti recomand x64(64 de biti), daca-l folosesti pentru jocuri si internet iti recomand x86 (32 de biti). oricum in ambele cazuri ar fi bine sa folosesti x64 (tu ai si memorie RAM de $GB si pe 32 de biti suporta maxim 3GB) insa sunt unele programe care nu ruleaza pe 32 de biti (insa 90% nu au probleme de compatibilitate)

2 răspunsuri:
| AlMeuNickname a răspuns:

X64 deoarece x86 este pentru cei cu memorie ram sub 3gb. daca folosesti x86, tie calculatorul iti va folosi doar 3 gb de ram dintre care aproximativ 200-250 sunt folositi de sistemul de operare ( windows-ul )

| Me2 a răspuns:

X63,ai 4 gb ram si windows 7 pe x86 iti vede doar 3 gb din cei 4