| Razvanryyy a întrebat:

Am fost azi sa imi schimb bateria la iPhone XS și după ce mi-a schimbat-o am observat o zgârietură pe spatele telefonului, și am fost peste ei și mi-au zis ca nu aveau cu ce sa îl zgârie.

Răspuns Câştigător
| relian a răspuns:

Dal la jalea, pana la urma este un telefon. Daca mai il tii si in carcasa, nu se vede oricum.
Ce te faci daca l-ai tine fara husa, carcasa, asa sunt unia oamenii tin telefonul asa cum este el, fara nimic, e plin de semne, conteaza doar sa functioneze.
Am zis ca o sa tin si eu iPhone 14 pro ce il am asa fara carcasa, desi am una foarte subtire, daca se zgirie asta e, conteaza sa functioneze, doara nu il vinzi.

Oamenii cumpara telefoane sa le foloseasca nu sa le vinda, asa ca toate lucrurile ce le folosim au semne de uzura pe ele.

Acu, astia ar fi trebuie sa recunoasca ca ei au facut acel semn, dar pe de alta parte nici tu nu ai vreo dovada sa arate ca nu avea acel semn cand ai fost la ei.
La masini, cei care inchiriaza sau care transporta masini, fac asa un invetra, au un formular si se uita la toata masina, o inspecteaza si daca are semne, trece acolo ce si cit.

Nu stiu astia la telefoane daca fac asa, dar ar cam trebuie sa faca, clientu daca vrea sa ia telefonul cum la adus asa trebuie sa il ia.

Sigur ei lau zgiriiat, nu-s atenti, lor fi pus linga cine stie ce alte scule metalice, sau piese si aia a fost.
Daca tu stii sigur ca nu avea semnul ala acolo, aia l-au facut, asta e clara.
Sau poate ca tu nu ai vazut acel semn inainte, acu ca l-ai luat de la reparat ai privit mai atent si ai vazut acel semn.

Cum zic nu stiu daca poti face ceva, odata ce nu ai dovada cum arata inainte, o poza ceva, sau cum am spus ceva hirtie de la ei ce semne, ce defecte are telefonul etc.

Cum am spus, mergi asa, ai carcasa la el, nu se vede.E bun ca macar functioneaza, adica ca iau pus baterie, totu este in regula.

4 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Relian are dreptate! Ne-am invatat sa tinem mai mult la obiecte decat la noi. E doar un telefon si functioneaza si zgariat.

| anonimg a răspuns:

Sună la protecția consumatorilor; dar nu știu cât de mult te-ar putea ajuta.
În mod normal service-ul ar trebui să facă o listă în două exemplare în fața ta cu defectele pe care le are telefonul, și tu să semnezi, și un exemplar să fie la tine.
Dar știm cu toții că România este țara a lui "lasă-mă să te las".
Sunt toate șansele ca service-ul să îl zgârie, și în același timp sunt tot atâtea șanse ca aparatul să fi fost zgâriat și tu să nu fi văzut asta.

| johnnny123 a răspuns:

Din moment ce nu poți să dovedești că telefonul nu era zgâriat când l-ai dus, sănătate.

Chiar dacă ai face plângere la protecția consumatorului tot nu se apucă nimeni să "investigheze" incidentele astea minore.

Și până la urmă vorbim despre un amărât de telefon vechi de 5 ani. Nu este ca și cum ți-a zgâriat cineva Rolls Royce-ul nou-nouț și te va costa 50.000 de euro revopsirea.

| Florian80 a răspuns:

Evident ca ei ti l.au zgariat si acum.nici usturoi nu au mancat nici gura nu le pute