| Cristi3672 a întrebat:

Am luat o cartela prepay Orange in iulie 2021, am reîncărcat-o ultima data cu minute in roaming in octombrie 2021. Azi îmi apare mesajul că trebuie să reincarc până la 27 dec 2022 pentru reactivarea contului. Întrebare: dacă încarc acum cu 5 euro, creditul e valabil 30 de zile dar perioada de valabilitate a numărului cat e?

Răspuns Câştigător
| Vântulalb a răspuns:

Dupa un an, la reincarcare perioada de gratie scade. Nu mai este un an ca la activare ci doar 3 luni (stiam eu). Atentie! perioada de gratie scade treptat si in 6 luni nu mai exista daca nu mai incarci la timp.

3 răspunsuri:
| Lioana a răspuns:

Uite ce am gasit pe site-ul Orange:

"Perioada de grație este perioada în care cartela PrePay nu mai este activă, dar în care se pot primi apeluri și/sau mesaje. Și perioada de grație se poate prelungi cu fiecare reîncărcare, în funcție de valoarea ei. Perioada de grație maximă care poate fi acumulată în contul tău PrePay este de 360 de zile.

De exemplu: Opțiunea de 5 euro credit prelungește perioada de grație cu 300 de zile, dar întreaga perioadă de grație nu poate depăși 360 de zile."

Deci vei avea 300 zile perioada de gratie. Ele incep dupa perioada de activitate de 30 zile pe care o da optiunea de 5 euro. Asadar dupa 330 zile vei pierde nr daca nu incarci.

| Darius50boss a răspuns:

La mine numărul de telefon l-am pierdut cam in 3 luni din cauza că nu am încărcat minutele

| alexxxxxxxxxx a răspuns:

Aproape un an