| cosm1nnnn a întrebat:

Am luat un telefon de la un domn si am fost la un gsm si mi s-a spus ca telefonul este la abonament in Germania si ca mai e de platit si s-ar putea sa nu l mai plateasca respectivul.
Este pe o retea din Germania
Intrebarea mea este daca nu l va mai plati si va intra pe,, blacklist,, o sa mi se blocheze sa nu l mai pot folosi sau o sa l pot folosi si dupa?
Cineva cine stie dau funda, multumesc

4 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu-l vei mai putea folosi. Țeapă.

| darrio2007 a răspuns:

P.S. Stai ca n-am inteles. L-ai „luat" sau l-ai cumpărat?

| literallythesamebruh a răspuns:

În momentul în care telefonul tău este blacklisted, IMEI-ul acestuia este blocat. Poți folosi în continuare telefonul, însă nu îl vei putea folosi ca pe un telefon normal, mai exact nu poți iniția/primi apeluri, nici datele mobile nu vor mai funcționa.

| pufulescu0o a răspuns:

Nu cred sa poata sa iti blocheze telefonul in Romania! In Germania da, se blocheaza imei-ul si nu mai ai ce face cu el.
Oricum, daca se intampla asta te poti duce la service gsm sa iti faca o resetare, sau rescriere de software, nu ma pricep. Nu stiu nici cat costă asa ceva.