| UmbraDeVulpe a întrebat:

Am o cunostinta care cica a fost sa isi ia telefon de la cei de la Orange si cica i-au dat fara bani telefonul, ca am inteles ca i-a expirat abonamentul sau ceva de genul si asa i-au dat fara bani, se poate? Si mie mi-a expirat cam acum 2 luni si l-am reinnoit, atunci mie imi poate da fara bani? Daca da, cum trebuie sa procedez, ce sa spun? Ca na, ma gandesc ca nu e ok sa spun chiar asa, ca daca imi pot da fara bani telefon. E urat. Cum ar trebui sa procedez atunci?

14 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca da, ii da telefonul in mana dar IL PLATESTE LUNAR< in ratele noului contract pe care l-a reinoit.
Telefonul nu se da gratis, nu ai inteles tu nimic, ci cu rata lunara inclusa in contract.

Tu de ce ai nevoie, daca ti-ai reinoit contractul acum 2 luni?
Vrei sa mai paltesti 100-200 lei pe luna, mai mult?

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Nu este gratis baiete, telefonul este inclus in pretul contractului, platind-l in rate!

Răspuns utilizator avertizat
| Violleta2022 a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Wow...Iphone-ul este foarte scump
Ratele sunt foarte mari la telefon cu abonament, cerzi ca-ti permiti?
Iti vor spune aia la la Orange sau Vodafone, cat ai de platit, dar sunt cateva sute de lei pe luna.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai trebuia sa vezi la reinoire ce oferte erau... acum nu mai ai ce sa ceri. Astepti sa expire iar

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ofertele de telefoane sunt doar achizitia de abonament nou sau la prelungirea unui abonament existent

| darrio2007 a răspuns:

Da, exista aceasta posibilitate. Dar nu te astepta sa ti se dea vreun telefon prea performant.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu i-a dat fara bani, cunostiinta ta nu stie sa explice ce i-a dat, nimeni nu face cadouri nimanui, cei de la Orange i-au dat acel telefon in custodie pe perioada contractului, sau la prelungirea contractului, daca el reziliaza contractul cu Orange plateste dublu acel telefon, el oricum plateste acel telefon care este inclus in contractul pe care la facut cu Orange, a facut o mare prostie deoarece cu banii pe care îi dă la Orange isi lua un telefon mai bun, ce marca de telefon i au dat de la Orange ti a spus?

Răspuns utilizator avertizat
| suntserios a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Iphone nu ii da nimeni gratis.
In schimb il poti lua in 24 rate egale.

| mihai69 a răspuns:

Telefonul ăla primit de cunoștința ta nu e deloc "fără bani"; la sfârșitul noului contract pe care l-a semnat va constata că l-a plătit de fapt (cel puțin) dublu de cât face.

| MadalinDragos a răspuns:

Daca acelei cunostinte i-a expirat perioada minima contractuala avuta cu contractul anterior, da a fost si si-a reinnoit contractul cerand o oferta cu telefon gratuit ( de obicei telefoane low cost). Cat despre tine, imi pare rau sa iti spu, daca deja ai doua luni de cand ai reinnoit contractul, este prea tarziu ca mai faci ceva. Îmi pare rau pentru tine...