| petrica5006 a întrebat:

Am primit mesajul asta de la Vodafone:
Salut! Incepand cu 21.03. 2022, perioada de gratie la Cartela Vodafone va fi de 180 de zile. In acest interval poti primi apeluri pe teritoriul Romaniei, fara a putea initia apeluri in retelele mobile nationale. Te incurajam sa-ti reincarci cartela inainte de expirarea perioadei de gratie, pentru a nu pierde numarul.

Înainte când eram pe Orange nu primeam asa ceva și îmi încarc mereu cartela, ce sa fac?

7 răspunsuri:
| marin1988 a răspuns:

Nu trebuie să faci nimic. Este un mesaj informativ, cred că toți utilizatorii de cartelă l-au primit happy
Dacă nu-ți încarci cartela în perioada de grație de 180 de zile îți poți pierde numărul. Dar dacă folosești cartela, nu ai de ce să-ți faci griji.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Vodafone trimite astfel de mesaje asa ca nu compara Vodafone cu Orange, mere cu pere adică, una i una si alta i alta.

| Mavni a răspuns:

Daca iti incarci cartela, nu faci nimic.
Daca insa nu o incarci si nici nu ai credit pe ea, in 180 de zile cartela devine inactiva.
Eu am primit astfel de mesaje pe Orange in primul an. Apoi, probabil considera ca toti stiu "lectia" si nu mai trimit mesaje.

| Brizbriz a răspuns:

Inseamna ca nu ai incarcat cartela la timp
daca totusi ai incarcat-o, e un nr de relatii cu, clientii, care e gratuit, da telefon si intreaba care e treaba, pentru ca sms ala ar trebui sa apara NUMAI daca nu ai incarat-o la timp

| danieltulcea84 a răspuns:

E doar un mesaj informativ. Adică, în caz că nu reîncarci o perioada, când îți expira creditul...intri timp de 180 de zile în perioada de gratie (poți primi, dar nu poți iniția apeluri, sms), iar dacă în perioada asta ni îți încarci numărul, adică în cele 180 de zile, pierzi automat numărul de telefon.

| KR0N5TADT a răspuns:

Se referă doar la perioada de grație, care începe din momentul în care renunți să mai încarci cartela. Dacă timp de 180 de zile nu încarci, numărul se va pierde, cartela devenind nefuncțională.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am primit și eu acest mesaj. Am înțeles ca, numai în caz ca nu reîncarci cartela și intri în gratie, poți pierde numărul dacă nu reîncarci în acest interval de timp. Înainte parca aveau 1 an grație. Dacă reîncarci, valabilitatea pe cartea sa tot strânge. Eu am valabilitate la cartela pana în august 2023. Adevărat, ca este și vechime pe cartela. Sunt client platinum și am ceva vechime pe rețea. Doar o încărcare de 6 euro, restul numai de 8 euro în peste 4 ani. Recent am schimbat doar numărul, prin aplicația my Vodafone. Dar vechimea este aceeași ca înainte.
La Orange valabilitatea nu se acumulează. La Orange trebuie sa reîncarci în permanență pentru a nu intra în gratie și nu ajungi sa ai valabilitatea la credit câte 1 an cum este la Vodafone. Mama are cartela la Orange de peste 5 ani și cu toate ca lunar reîncarca câte 6 euro, dar valabilitatea creditului este acum pana în august 2022. Diferență de 1 an și ceva, față de mine la Vodafone. Iar la Vodafone traficul de date, chiar și bonusul, este cu totul 4G. La Orange îți oferă 50 GB bonus ca să beneficiezi de o viteza EDGE. Și nu pot spune ca nu exista acoperea, locuiesc la Brașov. Iar din Vodafone descarc mai repede un fișier, când la Orange chiar și cu 80 kbps în rețea 4g.