| 4evergentleman2023 a întrebat:

Am schimbat un poco m3 pe un Samsung a30s,acel poco nu avea semnal bun la Wi-Fi, asta în schimb are dar când intru în magazin play și dau scroll în jos nu răspunde bine touch-ul și pe aplicația olx la oferte când dau jos nu răspunde ok touch-screenul în schimb dacă întru pe o categorie oricare și dau scroll jos-sus merge perfect, pe TPU merge la fel foarte bine cand dau scroll răspunde ok doar când întru pe magazin play și dau scroll nu răspunde ok touch-screenul și la oferte pe olx, în rest e ok! Ce ar putea avea? Nu răspunde bine când dau scroll pe google play și pe olx când dau jos la oferte in schimb dacă intru de ex pe categoria încălțăminte răspunde bine touch-screenul! E tare ciudat! Are garanție dar m-am saturat sa ma plimb mai ales ca acum 2 ore am fost la ei și mi-au schimbat un poco m3 ca avea semnal slab la Wi-Fi! Acum dacă ma duc din nou nu mi-l mai schimba a făcut-o deja cu un poco m3, și îl trimite la service la reparat daca ma duc cu el ceea ce înseamnă că câteva zile rămân fără tel!
Ce o avea? De in unele chestii răspunde bine ecranul si în unele răspunde haotic!?

Răspuns Câştigător
| literallythesamebruh a răspuns:

Pur și simplu lui Galaxy A30S i-a trecut vremea. Este un telefon lansat în 2019, pe când Poco M3 este lansat pe la sfârșitul lui 2020. În plus, are memorie de tip eMMC, cu viteze slabe pentru vremurile noastre. Este cumva vina ta, deoarece iei telefoanele la ochi. Înainte să cumperi un model, verifică întâi specificațiile pentru a fi sigur că sunt cât de cât decente. Nu te rezolvă nici un service, deoarece telefonul nu are un defect anume. E doar vechi. Nici la lansare nu a fost vreun telefon scump, însă acum s-a depreciat și mai rău.

| 4evergentleman2023 explică (pentru literallythesamebruh):

Pai aici când dau scroll merge foarte bine site YouTube și browser răspunde bine tactil în schimb când intru pe olx și arata direct oferte și dai scroll în jos nu răspunde bine deloc dar dacă intri pe o categorie oți telefoane ori încălțăminte oți altceva și dai scroll merge foarte bine! Numai când intri în Google Play și dai scroll nu merge bine dai in jos scroll și răspunde invers asa și pe olx unde îți arată anunțurile fără sa dai la categorii când dai scroll în jos nu merge bine dar dacă alegi o categorie merge bine când dai scroll de exemplu la telefoane su joburi! Dacă ar avea probleme cu touch-screenul ar trebui mereu sa facă probleme când dau scroll cu degetul!
Nu ști ce pot sa ii fac își poate reveni? Nu mai are rost sa îl duc la ei asa-i? Ca am garanție 12 luni! Poate îl remediază pe partea astea și apar alte probleme pe alte părți de softwarelaughing sunt blestemat! Pai ieri am luat un poco m3 funcționa perfect dar semnalul Wi-Fi era praf, îmi arata ca primde 7mb sau 14 maxim 24 și îmi agata la clipuri de la semnal asta are 70 MB la conexiune merge impecabil dar are problema asta ce am mentionat-o! Sa știi ca nu se mișcă încet, se mișcă relativ binișor la 4gb ram și procesorul lui. Nu avea altceva ce sa îmi dea la schimb pe cel poco decât ăsta și un Samsung a03! Acum gata nu miloși schimba ei de regula nu schimba si îți dă altul dar au făcut o excepție! Chiar cred ca trebuie sa ma resemnez și sa îl folosesc asa ca doar pe olx când îl folosesc selectez categorie și atunci merge bine și pe google play nu stau ca nu am ce face decât atunci când descarc ceva! Pe TPU merge relativ impecabil și nu sacadează!
As putea sa fac ceva sa meargă bine unde am menționat ca sunt probleme tactile? Sau nu mai am ce sa ii fac? Ma fac de ras dacă merg din nou la ei o sa zică ca sunt dus cu pluta dar poco ala la ei avea semnal foarte bun și nu era asa de aproape routerul prindea 100 și ceva si la mine 7 MB sau 14 ori avea un router bun ori eu sunt blestemat cu telurile astea secound, mai aveam la alegere în schimb Samsung a40 dar nu l-am luat ca era cam mic dar arata foarte bine!

| literallythesamebruh a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Înțeleg. Cum am spus, nu prea ai ce îi face. Fiind un telefon relativ ieftin, nu poate merge perfect în toate aplicațiile. Există și telefoane scumpe care sacadează în Magazin Play. Am și eu un telefon cu 3GB RAM și un procesor nu chiar bun, dar îmi fac treaba cu el ca telefon secundar și merge foarte bine în majoritatea aplicațiilor, însă merge greu în anumite aplicații, inclusiv cele menționate de tine. Vezi tu, aplicațiile se actualizează în timp, iar astfel, și cerințele minime cresc. Încearcă să îi dai o resetare din fabrică. Poate că el a fost resetat deja, însă nu poți știi. Trebuia să mai pui câțiva bani deoparte și îți luai un telefon care să funcționeze așa cum vrei. Am avut și eu de ales la un moment dat dacă să fiu zgârcit sau să dau o dată mai mulți bani și să nu îmi fac griji pe termen lung. Așa am ajuns cu acest Poco F3 achiziționat de nou la 1430 de lei și nu regret nici măcar o clipă. Îl am de un an și cred că îl voi mai ține încă doi. Dacă tu spui că telefonul merge bine și nu întâmpini probleme, în afară de acele aplicații, cred că e ok, mai ales dacă ești un utilizator mediu. La următoarea achiziție, cere și o a doua părere. happy

| 4evergentleman2023 explică (pentru literallythesamebruh):

Am un vivo y20 care e mai slab decât al meu mult mai slab și nu face asa! Dau scroll în jos și el merge invers în sus laughing pe Facebook se mișcă neașteptat de bine nu face asa doar pe olx și google play dar pe olx când intri în categorii și începi sa dai scroll merge bine! E tare ciudat! Da, i au dat ei sigur reset factory! Deci nu mai are rost sa merg din nou la ei sa le spun de problema asta sa îl țin asa? Eu sunt cam fixist și chestiile astea ma stresează psihic, deranjează!
Ști care e blestemul? Am avut un realmente 8 care era un tel excelent pana sa apară o pata mov care se tot extindea m-am dus cu el în zona la un service am dat diferența la un băiat ce are service mi-a dat un vivo y20 totul perfect si frumos și după 2 zile îmi apar dungi verticale pe tot ecranul vreo 4 lunii, s-a dus de tot display-ul mai rău era ca al meu și m-am sus cu el sa ii arat și cică el avea telul bun ca el de 3 luni îl avea și cică eu i-am făcut ceva ca l-as fi scăpat și de aia s-a dus ecranul 4 minute ijcercam sa îl conving ca nu i-am făcut nimic și nu m-a crezut, ba chiar m-a făcut mincinos! Deci, e incredibil prin ce chinuri trec cu telefoanele astea și cu jegoșii ăștia ce îți spun că funcționează perfect telefoanele si după un scurt timp sunt un dezastru nici nu mai ai ce sa faci! Asta e România plina de romani și țigani hoți și perverși! M-am saturat de tara asta împuțită de cocalari și jegoși! Acum din nou trec prin probleme! Nu am noroc la un tel bun cum vreau eu nu vrea Dumnezeu acest lucru! Poco m3 era foarte ok dar era praf pe Wi-Fi nu știu cum la aia mergea asa de bine și la mine asa de prost! Lor le mergea bine Wi-Fi aveau conexiune foarte bună și la mine prindea 7mb e incredibil asa ceva viata sa întors împotriva mea și asta ca am jucat la păcatele și mi-am bătut joc de bani! Karma acum ma îngenunchează pe toate planurile numai din rău în altul o dau.

| 4evergentleman2023 explică (pentru literallythesamebruh):

Gata merge! Nu mai are probleme! Pff nu cred asa cevalaughing merge perfect!

| 4evergentleman2023 explică (pentru literallythesamebruh):

E foarte fain telul sa știibig grin îl rupe pe poco m3

| literallythesamebruh a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Mă bucur că funcționează. L-ai resetat din fabrică? Asta a fost soluția?

| 4evergentleman2023 explică (pentru literallythesamebruh):

Nu,brusc a început sa meargăhappy
Mersi pentru răspunsuri.

11 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Intră în setări și șterge datele din magazin play.

| 4evergentleman2023 explică (pentru gabicoo):

Pai telul e folosit doar de câteva ore de mine la ce folosește? Si cu olx am problema asta

| 4evergentleman2023 explică (pentru gabicoo):

Gata merge ca nou telefonul nu îmi vine sa cred!

| 4evergentleman2023 explică:

Pe YouTube, aici și altundeva merge bine când dau scroll jos sus acolo în Google Play când dau jos nu răspunde trebuie sa țin apăsat cu degetul ca să meargă în jos dacă dau scroll cu buricul degetului răspunde aiurea invers câteodată dau în sus scroll și merge de fapt în jos! Ma gândesc ca daca avea probleme nici aici pe TPU nu mergea sa dau scroll sus și jos dar merge bine și pe YouTube și în alta parte. Pot sa remediez problema? Ca m-am saturat de tara asta de hoți și cocalari numai hoții se fac se vând nu-și telefoane cu defecte ciudat e ca au pe olx excelent la rating