| MEHhh a întrebat:

Am trimis din greseala o poza compromitatoare pe messenger. Cum o sterg? URGENT! ROG SERIOZITATE!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ca sa nu para ca am raspuns la misto, vin si cu motivul. Orice aplicatie de mesagerie instanta functioneaza in mare cam asa:

1. Tu ii scrii un mesaj lui X si apesi "Trimite"
2. Mesajul se salveaza local (adica pe dispozitivul tau) daca nu ai net
3. Cand prinzi net, mesajul ajunge instant la server (daca ai net de la inceput, nu mai exista pasul 2)
4. Cand X se conecteaza, mesajul ii este livrat (daca are net de la inceput, ii este livrat pe loc)
5. Cand deschide conversatia cu tine, statusul mesajului se actualizeaza, ca fiind "Citit"

Deci dupa ce ajunge mesajul la server, nu mai ai ce sa faci. Daca stergi mesajul, il stergi din conversatia ta (din ce vezi tu practic), nu ai cum sa il stergi de pe server. Iar cum mesajul ajunge practic instant la server, nu ai cum sa faci ce vrei tu, pentru ca ai pana intr-o milisecunda timp sa faci asta. Singura varianta care functioneaza cu anumite servicii de mesagerie instanta e daca ai o conexiune proasta, iti pica netul sau il dezactivezi imediat si mesajul nu ajunge la server. Il poti sterge si cand ai iar net, mesajul nu mai exista local ca sa fie trimis. Dar nu e o varianta pe care sa te bazezi.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu ai cum.

| MEHhh explică (pentru anonim_4396):

Oh mersi

| anonim_4396 a răspuns (pentru MEHhh):

Ca sa nu para ca am raspuns la misto, vin si cu motivul. Orice aplicatie de mesagerie instanta functioneaza in mare cam asa:

1. Tu ii scrii un mesaj lui X si apesi "Trimite"
2. Mesajul se salveaza local (adica pe dispozitivul tau) daca nu ai net
3. Cand prinzi net, mesajul ajunge instant la server (daca ai net de la inceput, nu mai exista pasul 2)
4. Cand X se conecteaza, mesajul ii este livrat (daca are net de la inceput, ii este livrat pe loc)
5. Cand deschide conversatia cu tine, statusul mesajului se actualizeaza, ca fiind "Citit"

Deci dupa ce ajunge mesajul la server, nu mai ai ce sa faci. Daca stergi mesajul, il stergi din conversatia ta (din ce vezi tu practic), nu ai cum sa il stergi de pe server. Iar cum mesajul ajunge practic instant la server, nu ai cum sa faci ce vrei tu, pentru ca ai pana intr-o milisecunda timp sa faci asta. Singura varianta care functioneaza cu anumite servicii de mesagerie instanta e daca ai o conexiune proasta, iti pica netul sau il dezactivezi imediat si mesajul nu ajunge la server. Il poti sterge si cand ai iar net, mesajul nu mai exista local ca sa fie trimis. Dar nu e o varianta pe care sa te bazezi.