Întrebare recomandată | Pufuletee02 a întrebat:

Am o mare problema.De cateva luni ma suna cineva cu numar ascuns, care nu ma lasa in pace.In 4 luni mi-am schimbat de 3 ori cartela iar acea persoana tot nu vrea sa inceteze.Ce sa fac? Nu vreau cate site-uri pentru ca am incercat iar niciunul nu merge.Se poate face ceva la Orange sau la politie? Vreau sa mentionez ca nu am abonament la Orange. Va rog ajutati-ma! sad

Răspuns Câştigător
| Niculae_Raluca_1998 a răspuns:

În primul rând, nu mai da numărul tău de telefon. Poţi da anumitor persoane numărul, dar pe rând, să vezi când sună cine a dat numărul de telefon. Nu mai avea încredere.
Iar dacă ai telefon cu Android, instalează-ţi aplicaţia BlackList şi selectează că nu mai vrei să te sune necunoscutul. Alt şiretlic pe care îl folosesc eu este că atunci când mă sună toate apelurile le redirecţionez la altcineva... scriu numărul de telefon şi când mă sună pe mine de fapt sună acea persoană. Baftă!

29 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Nu ai decât să activezi mesageria vocală.
Chiar nu bănuiești pe nimeni?
Tot din cercul tău de prieteni este, pentru că de 3 ori ai schimbat numărul de telefon și tot nu a încetat!
Poliția nu are ce face în acest caz!
Pa, pa.

| miru20cmrecords a răspuns (pentru Legiuitoarea):

Exact asta cred si eu.

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca la politie. Si eu am avut o experienta asemanatoare ma suna cineva cu numar ascuns, uneori chiar si de cateva ori pe zi. Eu nu am ajuns la politie insa in timpul unui apel am lasat telefonul deschis, l-am pus la incarcat si am plecat de acasa. Cand am ajuns am vazut ca minunata "conversatie" s-a terminat dupa 7 ore si ceva, insa nu ma mai sunat dupa apelul ala.
Poti incerca metoda, daca nu cel mai sigur este sa mergi la politie.

| DeeaMarry a răspuns:

Ai cercetat sa vezi daca in telefonul tau nu exista optiunea de blocare a apelurilor nedorite? Sau de acceptare a apelurilor doar anumitor persoane din lista ta de contacte?

| IAmTheLegendary a răspuns:

Pai te duci la Orange, fa-ti abonament, apoi spune-le la cei care ``te servesc`` sa iti puna numarul la Ascuns, sau sa nu til stie nimeni -secret doar prieteni si familia(prietenii apropiati)

Si sa vezi daca te mai suna si poate ii dai si la ala/aia care iti face asa ceva un mil doua ca sa nu spuna.

| PVAAVU a răspuns:

Bate-ti tu joc de el/ea.Iar daca te tot suna, lasa-l, ignora-l si va termina.

| LivingLouder a răspuns:

Du-te la politie

| Asiris23 a răspuns (pentru LivingLouder):

Cica du.te la politie, ce re tar dati de copii frateelaughing))

| Bianca306 a răspuns:

Nu ai incercat faza : Tata, tata am numarul de telefon al celui care ma suna! Cand ei sunt la telefon. (poate merge)
Eu am incercat si a mers.
Iar ca ti-ai schimbat cartela de 3 ori inseamna ca este un prieten apropiat care iti face glume proaste sau a dat numarul tau de telefon unui alt prieten sa ti-o faca.
In cazul acesta poti sa faci trei lucruri:
1-mergi la politie si acolo ei iti vor inregistra toate apeluri tale,
2-iti umbli la setarile apelurilor ( ceva de genu) dai ca la toate apelurile necunoscute sa li se dea ocupat,
3-iti umbli la setarile apelurilor (iarasi)
si dai sa redirectioneze toate apelurile necunoscute pe un numar de-al parintilor tai. Cred ca li se vor face frica, cand vor auzi vocea mamei tale sau a tatalui tau.
Succes!

| TofanCristi a răspuns:

Activează mesageria vocală!

| AsafteiAndreiDaniel a răspuns:

Politie. sa vada de unde e pelul sil prinde

| HotuDePrajiturele1398 a răspuns:

Da telefonul pe silent si lasa-l sa sune paan adoarme, sau politia rezolva mai frumos.

| Americanlife a răspuns:

Ceao din cate stiu eu Orange nu face nmc probabil politia incearca acolo ei te va ajuta cred

Răspuns utilizator avertizat
| 123Valentin123 a răspuns:

EU sunt
laughing)

| Rusu_Viorel_1985 a răspuns:

In setarile telefonului selecteaza respingerea apelurilor cu numar necunoscut.

| liliforever2012 a răspuns:

Ai putea bloca apelurile cu numar privat din setarile telefonului, dar depinde ce telefon ai

| iuuuliiiaaa a răspuns:

Ai putea sa incerci sa vorbesti cu parintii despre nefericita intamplare sau sa blochezi nr ascunse sa te mai poata contacta. Asta se face de la setarile telefonului big grin Sper ca am fost de ajutorwinking

| SasukeSa a răspuns:

Asta are o aplicatie care afla toate numerele. Se numeste hack si acolo vede toate numerele de pe orice retea! Mergi la politie raporteza si va primi amenda.

| Ionescu_Lucia_1966 a răspuns:

Asta zic si eu-Politie

| dragosc2006 a răspuns:

Cand te mai suna parerea mea du-te si trage apa la baie ca poate il ia valul...laughing)

| 020699 a răspuns:

Parerea mea -chiar daca ti-ai schimbat numarul de 3 ori, si tot te suna atunci, acea persoana este una dintre prietenii tai...

| BlueLove a răspuns:

Du-te la politie ca sa vezi cine este acest numar

| incolorinviatata9 a răspuns:

In primul rind nu mai da numarul tau la cei pe care nu ii cunosti destul de bine, si incearca sa raspunzi si sa nu vorbesti si sa asculti cu atentie ce iti spune si dupa du-te la politie!

| Stefan_Spataru_Horia_1998 a răspuns:

Daca te mai suna odata raspunde si intreaba cine este, daca e un farseor, amenintal cu politia, daca nu, ....eu as suna la politie.am vazut un film in care politia reusea sa vada cine suna la acel nr