| murgum a întrebat:

Bună.
De ce nu se conectează automat telefonul la Wi-Fi când intru în casă.
Căsuța este bifata.

3 răspunsuri:
| cfrtobias a răspuns:

Lasi wi-fi non stop pornit? si cand nu esti acasa

| Simpatic a răspuns (pentru cfrtobias):

Daca e criptat cu WPA2 si parola lunga iar WPS dezactivat nu vad problema, doar nu sunt hackeri profesionisti la orice blocwinking
Iar cine sparge retele complexe nu sta sa foloseasca apoi 1 pc ca zombie (bot net)

parola complexe : sa fie mult peste 8 caractere, sa fie de forma litere+cifre+ simboluri gen 12399traff{{ccnb?///

de asemenea recomand sa se faca update la ultimul firmware al routerului doar de pe pagina producatorului! (routerele mai noi gen tp-link au din meniul propriu optiunea de a face update la ultimul soft!
Cei care au routere de acum 10 ani sa le schimbe cu unele noi mai sigure si eventual cu protocolul WPA3!

Din cate stiu eu si noobii care folosesc kali> wpa2 se sparge doar cu brute force, daca se respecta cea am zis eu mai sus incepatorii care invata de pe net retelistica si test penetrari retea, nu vor face nimic...profesionistii insa pot face chestii, dar nu vor sta 10 ore degeaba, ei ataca acolo unde castiga in 10 ore 1 milion euro sau mai mult!

| murgum explică (pentru cfrtobias):

E pornit non-stop.