| luky63 a întrebat:

Bună dimineața. Am un telefon Xiaomi S 2 de 5 ani care merge perfect, ca atunci când l-am luat. Problema este că Xiaomi nu mai asigură actualizări de software și securitate. Mai îl pot folosi? Ce trebuie făcut ca să îl pot folosi în continuare, în siguranță? O zi bună să aveți.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Stai departe de site-uri cu pron, crackuri, site-uri cu filme online unde apar reclame, etc

Pentru a ajuta cumva în sensul asta, cauta un AdBlock er.
În Marea majoritate, virușii intra prin click pe reclame, dar nu da click nici pe linkuri dubioase sau de la persoane necunoscute primite în mail, indiferent ce promit.

Daca ai un nivel de inteligenta puțin peste medie, si o educație "digitala" de baza, nu iei viruși și nu o sa ai neplăceri nici cu Android 5 sau 6.
Trebuie sa fii atent ce se afla în spatele link-urilor și butoanelor pe care dai click, si sa blochezi reclamele pop-up automate.

9 răspunsuri:
| GabiDumitrescu a răspuns:

Desigur ca il poti folosi. Daca vrei software la zi, poti cauta ceva ROM-uri neoficiale. Uite, ai si Android 13 pentru el - https://forum.xda-developers.com/......ther.7716/

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Problema e ca dupa va functiona telefon? nu o sa aiba lag? o sa aiba spatiu suficient?

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Vad ca si s10e are android 13 neoficial, garantezi ca n-are virusi bagati?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru cfrtobias):

Virusi pe XDA? Ia si documenteaza-te unde vrei legat de site-ul asta. Legat de "dupa", ii pui softul si vezi. Faci intii backup cu grija si atentie, iar in caz de ceva revii la ala vechi. Avantajul apropos de lag si altele e ca poti sa instalezi in multe cazuri ROM-uri fara Google Services si alte bazaconii, de exemplu daca ai activat voice iti suge baterie si procesor la greu. Da, e misto sa ii zici OK Google si sa dai ceva comenzi, dar sa vezi ce misto se misca FARA sa ai asta activata.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru cfrtobias):

Telefonul va funcționa mult mai bine cu un astfel de rom. În plus, spațiul consumat de sistem rămâne același, dacă nu mai puțin, deci nu te îngrijora din privința asta. Folosesc astfel de rom-uri de un an și nu am avut nici o problemă.

| cfrtobias a răspuns (pentru GabiDumitrescu):

Eu am instalat candva de pe SamMobile e posibil sa fie asemanator

| ReddY25 a răspuns:

Stai departe de site-uri dubioase sau ce ads îți mai apar pe acolo

| StoicAnalysis a răspuns:

Nu stiu daca mai poti sa-i faci ceva pentru a-l folosi in siguranta. Singura ta alegere ar fi sa-l folosesti asa pe riscul tau. In plus, 5 ani e destul de ok timpul pentru a pastra un telefon si din moment ce actualizarile au incetat sa mai apara, poti considera achizitionarea unui nou telefon cu aceleasi performante, sau mai bune daca se poate, din anul asta sau un an in urma. daca vrei sa il pastrezi tot o perioada de 4-5 ani.

| cfrtobias a răspuns:

Nu intri pe site-uri cu virusi sau sa descarci orice care stii ca-s dubioase, altfel crezi ca fiecare om isi permite sa isi tot schimbe telefonul?