| Yuoia a întrebat:

Buna dimineata comunitate!
Cum DIGI nu mai ofera servicii prepay la cartela, m-am intors la Orange. Nefolosit de cativa ani. Si acum, surpriza! Au unele servicii care ma deranjeaza si nu pot scapa de ele.
Am mereu notificare pe ecran (bip, palpaie, "ofera" insistent) pentru apel wifi. Si mentiunea ca aceasta nu se poate dezactiva/sterge/opri.
Nu ma avantajeaza deloc. Dar ma deranjeaza prezenta notoficarii. Cum pot scapa de ea totusi?
Mai apare si introducerea codului pin de cate ori deschid telefonul. Nu ar fi o tragedie dar "lipit" de "ok" este "apel de urgenta". Daca ating din greseala, am treaba cu baietii de la 112. Cum scap si de codul pin?
Rog raspunsuri serioase de la cei din domeniu. Nu de la copii care umbla dupa puncte.

5 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Problema cred ca e in modul in care folosesti telefonul. Mi se pare normal sa iti ceara codul PIN la deschiderea telefonului; am sim-uri de la 4 companii diferite, toate fac acest lucru, nu e Orange-ul de vina. Mi se pare ca poate fi dezactivat codul pin, daca intri in setari. La telefoanele vechi, il dezactivam.
Despre notificarile apelului video nu stiu, cartela mea Orange nu suporta apel wifi, in schimb telefonul suporta, si l-am dezactivat din meniul rapid.

| Yuoia explică (pentru NoTurbinaNoGood):

"nu e Orange-ul de vina"
La DIGI nu imi cerea cod pin la cartela. Vorbesc de cartele, nu de telefon. Si ti se pare. Nu se poate dezactiva din setari.

| Simpatic a răspuns:

Pai ceea ce ne-ai descris tu ( in afara de introducerea codului pin) tin de sistemul de operare al telefonului si nu de operatorul Orange, adica nu are a face cu cine iti ofera serviciul de cartela prepay.

Codul pin se scoate din setari

Atentie codul pin al cartelei este diferit de PIN-ul care blocheaza telefonul!

Pentru Android (scoatere PIN cartela):
optiunea se afla in Setari > Securitate > blocare cartela SIM. Dezactivezi aici optiunea si nu-ti va mai cere codul PIN cand pornesti telefonul.

Daca vrei sa dezactivezi si PIN-ul telefonului, tot in Setari > Securitate, trebuie sa mergi la Blocare ecran si sa alegi Niciuna.

Sunt sigur ca ai in apropiere un magazin Orange chiar si partener Orange si te vor ajuta ei cu toate detaliile si setarile, gratuit!

| Yuoia explică (pentru Simpatic):

Daca ar fi tinut de SO al telefonului, mi-ar fi cerut si la cartela DIGI. Dar acolo nu aveam probleme.
Da, codurile pin difera. Pe mine ma supara cel al cartelei. Nu am la telefon.
Incerc azi ce mi-ai sugerat. Daca nu merge, maine ma duc la un magazin Orange. Merci.

| Simpatic a răspuns (pentru Yuoia):

Cea mai buna alegere!