| brokxy a întrebat:

Buna dimineața.
Numărul de telefon cum îl pot schimba? Că mă tot hartuieste cineva.
Aș vrea să îl schimb dar eu am abonament pe acest număr oare se poate schimba și să rămână abonamentul?

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu se poate schimba numarul, dar poti bloca persoana cunumarul respectiv, care te suna si te gartuieste si nu mai ai asemenea probleme.
Daca nu se astampara poti face reclamatie la Politie si la furnizorul tau de telefonie si ei pun telefonul sub urmarire.

| anonimg a răspuns:

Nu recomand să schimbi numărul de telefon. Ci mergi la poliție și depune în scris o plângere pentru hartuire. Altfel individul îți va găsi numărul și va continua să te agreseze.
Caută aplicații care înregistrează numărul de telefon și altele care înregistrează video ecranul ca să poți păstra ca dovezi și mesajele de pe WhatsApp.
Răspunde individului dar nu vorbi; ci fă-ți treburile, și dai volumul încet.
Că așa poți bloca din telefon orice număr dorești. Adică el va fi nevoit să-și schimbe numărul, și nu tu. Iar dacă îți cunoaște e-mailul, poți trimite în spam toate mesajele lui.

Dar cel mai bine reclamă hărțuirea la poliție.

| VoidEternal a răspuns:

Exista o setare pe android sa blochezi apelurile de la oricine nu e in agenda ta.

| StoicAnalysis a răspuns:

Poti bloca numarul. Daca nu poti sa-l blochezi de pe telefon, vorbeste cu cei de la care ai abonament sa il blocheze pentru tine.

Răspuns utilizator avertizat
| dromaderul a răspuns:

Iar violeta!
Da, numarul sepoate schimba. Mergi la providerul tau de telefonie si cere schimbarea numarului pe motiv de hartuire. Abonamentul ramane in forma in care este.
Poti si sa depui plangere la politie.