| anonim_4396 a întrebat:

Buna seara, am o intrebare la care rog sa imi raspunda doar cei care stiu sigur despre ceea ce vorbesc! In zilele urmatoare urmeaza sa primesc un termostat wireless pentru centrala! Partea care se leaga la centrala o sa o montez exact langa centrala dar tot acolo se afla si cuptorul cu microunde! Intrebarea mea este daca aveti idee ca atunci cand folosesc cuptorul, semnalul frecventei emitatorului de la termostat o sa fie afectat de microundele cuptorului? Am postat aceasta intrebare la sectiunea "telefonie" pentru ca termostatul functioneaza pe baza unei frecvente!

Răspuns Apreciat de Editori
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic, cele doua aparate functioneaza pe benzi de frecvente complet diferite.
In practica, este posibil ca frecvente armonice de la microunde sa se interfereze cu cele ale conexiunii termostatului, dar ar trebui sa fie filtrate sa nu afecteze comenzile.

In practica am intalnit "comenzi aiurite": telefon care "suna" la apel in difuzorul televizorului sau radioului, telecomanda care pornea televizorul din blocul vecin sau radioul dispeceratului care suna cu voce tare dupa "taximetru liber" in plina liniste al slujbei din biserica alatrata... big grin

Asemenea cazuri sunt rare si se pot rezolva relativ simplu (in cazul tau prin mutarea microundei cu 1-2 metrii mai departe, sau elctronic cu 1-2 piese simple).

1 răspuns:
| mihai69 a răspuns:

În mod normal, nu.
Iar dacă totuși se întâmplă, ai un produs neconform cu regulile ce privesc emisiile de RF.

| JohannesZu a răspuns (pentru mihai69):

Sincer nu stiu care sunt mai exact aceste reguli ce privesc emisiile de RF dar ma gandesc ca sunt ceva reguli facute in asa fel sa nu fie periculoase pentru sanatate si ca nu ar avea voie sa emita radiati! Am nimerit-o?

| mihai69 a răspuns (pentru JohannesZu):

Nu are voie să emită DELOC radiații. Oricum, chiar dacă ar scăpa, funcționează în benzi de frecvență foarte diferite.