| cristinapana33 a întrebat:

Buna seara! Eu vreau sa ma duc la Altex sa-mi iau un telefon Iphone 14 plus pe cardul mamei de cumparaturi Brd. Stiti cumva daca ma pot duce eu personal cu cardul ei in magazin sau trebuie sa mearga neaparat ea?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Nu este posibil asa ceva, fiindca cardurile bancare sau de cumparaturi NU sunt transmisibile.
Deci mama ta trebuie sa mearga cu tine, ca altfel nu poti cumpara nimic fara ea.

| darrio2007 a răspuns:

Vrei ca ea sa nu stie ce faci tu? Nu cred sa ai probleme. Poate daca esti un copil. Si eu cumpar cu cardul de cumparaturi al sotiei.

| relian a răspuns:

Daca iti cere sa arati ID-ul atunci nu o sa iti dea. Deci depinde ce or sa ceara aia acolo la magazin. Mi se pare normal sa ceara, cei care cer, asa poti fura un card, poti lua fara sa stie maicata si etc.

| cristi202 a răspuns:

Am fost de n ori cu cardul de cumparaturi al sotiei la shopping. Primele dati a fost mai "interesant", trebuia sa o sun ca sa ii cer PIN-ul. Asta pana l-am tinut minte. In rest, faceam cumparaturi de parca era al meu. Deci, cere PIN-ul mamei tale, si poti merge linistit. Daca chiar intimpini probleme, ceea ce nu cred ca se va intampla, ai telefonul cu care sa o suni pe mama ta sa rezolvati situatia.

| johnnny123 a răspuns:

Mama ta știe că ai de gând să-i faci o mică cheltuială de 6000 de lei?

| Lioana a răspuns:

Da Poti merge la cumparaturi cu cardul mamei daca ea e de acord cu asta, dar trebuie sa stii pin-ul pentru ca la cumparaturi de peste 100 lei trebuie sa-l tastezi.

| Kamiyashiro a răspuns:

Nu sunt sigur pe practicile fiecarei bănci decât dacă rasounde unu de la BRD, dar la tranzacții mai mari poate ii cere cod trimis pe telefon. Poți merge tu și dacă dă banca sms cand achiți cu cardul, sa ți-l redirecționeze pe telefonul tău. Pentru domnii din magazin e suficient sa o pui la telefon pe mama care sa confirme prezența cardului ei la tine, dar ar fi nesimțire să întrebe.