| Mavni a întrebat:

Buna. Sper sa intreb inteligibil, pentru ca eu nu inteleg problema.
Se pot folosi cartele (de telefonie) duplicat? Adica doua cartele, in doua telefoane diferite, cu acelasi numar?
Am vazut undeva o discutie pe tema asta si nu inteleg daca si cum se poate.

6 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

EU POT SĂ BAG ÎNTR-O CARTELĂ MAI MULTE CARTELE de exemplu am un sim de Orange unul de Vodafone unul de cosmote unul de swiss telecom
unul de laykamobile

Le copiez pe toate pe calculator exact ca și când aș face o imagine la un CD
apoi am bin-urile respective

Achiziționez un sim gol nou care a fost fabricat special pentru treaba acesta costa cam 10 euro acel sim gol

Apoi ard pe el toate cele 8 cartele pe care doresc să le folosesc

iar telefonul meu cu un singur sim va crede că am 8 sim-uri

Acum nu mai există firma de la care eu mi-am cumpărat echipamentul cu care se poate face acest lucru
eu am dat 140 euro pe un cititor de sim-uri care poate să si scrie cartele sim

L-am cumpărat de pe interent acum nu mai există acel site
se numea MAGIC SIM

https://www.amazon.com/GSM-Back-Up-Tools-Magic-Card/dp/B00C7GGB4E

https://www.flickr.com/photos/sucotronic/2944719283/

https://nickvsnetworking.com/16-in-1-sim-card-revisited/

https://www.tokopedia.com/......-cellphone

| Mavni explică (pentru zilog):

Nu asta am intrebat!
Acelasi numar, in doua telefoane. Tu imi spui exact opusul. Esti nefunctional?

| user0328 a răspuns:

Din câte știu eu nu se poate. În momentul în care ți se eliberează o a doua cartelă pe un număr, se anulează cealaltă (de exemplu când mi-am pierdut telefonul, m-am dus și mi-au eliberat altă cartelă, anulând-o pe cealaltă. După ce am găsit telefonul, cealaltă cartelă nu a mai putut fi folosită. Se poate totuși să o fi anulat ei pentru că am precizat eu că mi-am pierdut telefonul) Totuși, poate, la o cerere specială ți se poate elibera o a doua cartelă. Dacă nu, există, cel puțin pe la iPhone, din câte știu eu, varianta de a folosi iCloud-ul pe mai multe device-uri și de a suna pe toate când te sună cineva. Chiar m-ai făcut curios! Dacă afli din surse sigure răspunsul, pune-l aici.

| Mavni explică (pentru user0328):

Nu am aflat nimic. Am vazut o discutie unde se spunea ca patronul unei firme lua de la providerul de telefonie cartele "albe" (fara numar) si cand vreun angajat pierdea telefonul cerea activarea unei cartele cu acel numar fara sa mai mearga la firma de telefoane. Dupa mai multe mesaje in site, a recunoscut ca mai activeaza cartele duplicat ca sa urmareasca ce fac angajatii.
Dar s-a pus aici un mesaj care spune ca tocmai a aparut acest serviciu dar pentru deviceuri diferite: telefon, tableta, watch. Doar la abonament.