| Aaaaaa27 a întrebat:

Bună ziua! Am un Huawei p40 pro și de ceva timp nu știu cum dar am accesat un virus (probabil) mi au lipsit bani de pe cont, am fost sunata de diferite persoane sa mi zică ca au apeluri nepreluate de pe nr meu, etc. Ideea este ca as vrea sa-mi iau alt telefon, însă nu știu ce sa aleg între Samsung și iPhone. Care credeți ca este cel mai securizat, ma interesează sa fie un telefon ok dar securizat sa nu mai pățesc ce am pățit. Mulțumesc

3 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

Daca ii dai o resetare din fabrica, si Huawei P40 Pro poate fi refolosit fara nicio problema. Cu singura conditie sa nu mai intri pe linkuri suspecte si sa nu mai instalezi in telefon programe virusate.

| literallythesamebruh a răspuns:

Dacă ai apăsat tu pe ceva link-uri suspecte sau ai instalat ceva aplicații cu malware, asta nu mai e vina telefonului. Trebuie să ai mereu grijă, deoarece la orice pas vei găsi astfel de probleme cibernetice! Oricum, pentru a-ți răspunde la intrebare, ambele au un nivel ridicat de securitate, depinde cu care te înțelegi tu. IPhone este un pic mai în față cu securitatea decât Samsung, însă poți păți astfel de chestii oricum! Totul ține de tine. Data viitoare nu mai apăsa orice link, sau nu știu cum ai reușit să iei "viruși".

| Aaaaaa27 explică (pentru literallythesamebruh):

Da, categoric este vina mea, doar ca la Huawei nu mai exista magazin play și trebuie sa am grija la orice descarc... De asta vreau sa aleg Samsung sau iPhone. Și din ce m-am interesat am înțeles ca degeaba dau resetare la telefon pentru ca "virusul" poate rămână în sursa mama al andoidului.