| StefanescuDaniel a întrebat:

Buna ziua Stimati Colegi! Daca va rog frumos ati putea sa imi dati si mie un sfat care ati trecut prin asa ceva? Mama mea inainte sa vina inapoi in tara in urma cu 3-4 luni si-a cumparat din Austria un telefon mobil modelul LG W41 Pro de la nu stiu ce firma din Austria de care nici nu prea am auzit cu toate ca am muncit si eu vreme de 7 ani si ceva acolo. Iar acum la fiecare 21 de zile i se blocheaza telefonul si pana nu plateste de fiecare data cu cardul nu i se deblocheaza telefonul sau nu primeste codul de deblocare prin SMS. La fel a patit si sotia mea in Romania doar ca la ea era vorba de un telefon de la Vodafone cu care patea la fel i se bloca ecranul la fiecare 21 de zile nici macar la o luna si pana nu platea nu il putea folosi. Intrebarea mea este daca stiti cumva, daca acel soft ascuns din ele se poate dezinstala sau daca se poate flashui sistemul lor Android si apoi reinstala altul ca sa nu mai pateasca asa pe neasteptate. Astept raspunsurile voastre! Stima si multa sanatate va doresc!

9 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Mama ta si-a luat telefonul pe abonament si trebuie sa plateasca fiecare luna.

| StefanescuDaniel explică (pentru Bula):

Da asa e. Si isi plateste dar pe noi dupa cum am zis si in intrebare ne enerveaza ca nu dureaza nici macar o luna ci doar 21 de zile si iar i se blocheaza pana plateste si daca se poate resofta telefonul ca sa nu mai pateasca asa. Asta era si intrebarea mea

| Bula a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

In fiecare luna are o data pana cand trebuie sa plateasca.
In caz de neplata, dupa 7 zile se blocheaza (dar a trecut deja o saptamana din noua luna! ).
Resoftarea telefonuluii nu rezolva problema.
Se pot insa plati anticipat cateva luni.

PS.
Platiti abonamentul in fiecare luna CURENTA, cand primeste SMS-ul de plata!

| Modzilian a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Luna la ei e mai scurta. Frumos. Cate "luni" ar avea astfel un an?

| StefanescuDaniel explică (pentru Modzilian):

Circa noua jumate maxim zece dupa socotelile mele. Fiindca din 12 luni normale s-ar mai scade 12-13 saptamani

| Modzilian a răspuns (pentru StefanescuDaniel):

Hei, cum faci calculele?
Daca la ei o luna are 21 de zile in loc de 30-31, deci mai scurta, se mai adauga 120 de zile (nu 12-13 saptamani). Si atunci ei scot inca o luna pe an.

| StefanescuDaniel explică (pentru Modzilian):

Pai nu e adevarat. Fiindca daca din luna Februarie raman 7 sau 8 zile Februarie avand 29 de zile in anii bisecti, si din celelalte cu 30 si 31 de zile raman 9 si 10 zile vreme de 12 luni atunci ei castiga inca 4 luni in plus la cel putin 120 de zile!

| Wr3nch a răspuns:

Da, dar recomand la un service. In plus, daca se schimba androidul e anulata garantia. Daca se strica dupa o luna trebuie sa platiti abonament mai departe dar nu va fi reparat s-au schimbat pe garantie.

| StefanescuDaniel explică (pentru Wr3nch):

Abonamentul si rata telefonului oricum le plateste, de fapt i le platesc eu personal fiindca ea nu se pricepe sa plateasca online cu cardul. Sunt groaznici oricum, nu doresc nimanui sa se incurce cu firmele de telefonie mobila din Austria si nici cu Vodafone-ul din Romania