| cosmin123456789123456789 a întrebat:

Care e diferenta dintre un procesor single core si unul dual core? Nu prea ma pricep la termeni tehnici,asa ca vreau,daca stiti sa imi explicati mai "pe romaneste".Din cate am auzit,unul dual core e mai bun, dar de ce? in ce consta acst lucru?

Răspuns Câştigător
| ArekkusuKage a răspuns:

Pai un procesor single core lucreaza la mai multe aplicati in acelasi timp dar de fapt el lucreaza putin la una putin la alta in acelasi timp doar ca atat de rapid incat nu veni vedea insa unul dual core lucreaza dublu fata de cel simplu, in sensul ca lucreaza la 2 aplicati simultan nu una intr-o parte putin in alta parte putin, etc si poti deschide mai multe aplicati si ele vor rula mai repede fara sa se blocheze normal ca e mai bun ai inteles

2 răspunsuri:
| MaxKiller911 a răspuns:

Unul dual core are doua nuclee de lucru, deci are mai multa putere si poti avea mai multe aplicatii pornite in acelasi timp fara ca telefonul sa mearga greu big grin

| MYK3 a răspuns:

Single core a o sigura turbina care iti da tie putere (nucleu) si dual core are 2 turbine care iti da mai multa putere