| ALM2000RO a întrebat:

Care poate fi considerat telefonul anului 2023 (din toate punctele de vedere: durabilitate, calități, fiabilitate, aspect, raport calitate-preț etc.)? Dar laptopul anului 2023 (tot așa, din toate punctele de vedere)? Mă refer doar la cele scoase pe piață (nu neapărat apărute și pe piața din România) până în prezent, nu și la cele anunțate sau în producție!
Unde găsesc un site serios (preferabil în engleză) specializat în oferirea (pe criterii profesioniste și obiective) de ratinguri telefoanelor și/sau laptopurilor (precum și altor device-uri precum tablete etc.)?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca este ceva care sa bata iphone'ul.
Daca banii nu sunt o problema, iphone mi-se pare cel mai bun telefon.
La clasa medie, efectiv nu vad ceva mai bun ca Samsung a 54 si Samsung a 34. Nu au concurența. Stiu o sa vina lumea sa zica xiaomi ( eu am x3pro), realme sau oppo. Pai hai sa calculam. A34/54
* protecție ip67, poate fii scufundat in apa dulce timp de 30 de minute.
* suport softwere minim 3 ani.
* Siguranta cibernetica asigurata de knox.
* one ui, chiar daca nu este cel mai stock android, este fluid si aerisit.
La capitolul buget, as alege Motorola
Moto g73 si in curand Motorola edge 40 neo.
* google stock
* pret corect
* siguranta cibernetica asigurata de think shield.
Minusuri- update-uri majore doar 2 ani si de securitate de 3 ani.
Lipsa de corning gorilla glass pe modelele mid. Din cate stiu, folosesc panda glass, care nu este la fel de bun ca gorilla G.

8 răspunsuri:
| literallythesamebruh a răspuns:

Părerea mea este că telefonul anului 2023 este Xiaomi 13 Ultra. Superior industriei din toate punctele de vedere. Ar fi putut fi Huawei P60 Pro, dar având în vedere că folosește un procesor mai înapoiat un pic, nu s-a întâmplat.

| Skarr a răspuns:

Sincer nici un telefon nu mi se pare telefonul anului.
Pixel 7 Pro pentru poze
Iphone pentru filmari
Xiaomi pentru incarcare foarte rapida
Samsung pentru ecran

Fiecare are ceva care il face mai bine ca altii

| 4evergentleman2023 a răspuns:

Vivo y20 că îl am eu, mâine cred că îl schimb ca e cea mai naspa chinezerie de tel pe care l-am avut, nu are nici sunet stereo și nu filmează nici 4k in rest e foarte bun pentru a fi aruncat în tombex.

| ALM2000RO explică (pentru 4evergentleman2023):

Eu întrebam de cel mai bun telefon al anului și tu îmi răspunzi fix invers, de cel mai nașpa telefon (din punctul tău de vedere)....mulțumesc...

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru ALM2000RO):

OnePlus Ace 2 Pro varianta cu un Tera de 24 GB

| 4evergentleman2023 a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Cu laptopuri nu mă pricep și tablete. Sper că am fost de folos.

| Anitta97 a răspuns:

Iphone, MacBook

| Buzi213 a răspuns:

S23 Ultra