| elizaromanov a întrebat:

Cat rezista un ecran de proasta calitate pe un telefon? daca asa a venit telefonul (comandat de pe eMAG)ar trebui sa-l primeasca la garantie?

7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Atata timp cat ai grija de telefon, ecranul ala rezista 5ani.
Din pacate tu ai ales produsul cu acel ecran, iar GARANTIA nu-ti acopera schimbarae ecranului, ca nu-ti place tie.
Nu, asta nu este motiv sa-l primeasca inapoi si nici sa-ti schimbe ecranul.

| Simpatic a răspuns:

Cat rezista un ecran > o viata sau 1 secunda daca il scapi pe jos.
sa stii ca e indicat cand cumperi un telefon sa ii pui fix in aceeasi zi si o folie de protectie la socuri!
Nu stiu la ce te referi ca e de proasta calitate, daca l-ai crapat, spart sau zgariat nu se repara pe garantie, daca are probleme de alta natura cum ar fi ca s-a 'ars', nu afiseaza corect si este in garantie, atunci da il vor repara pe garantie

| elizaromanov explică (pentru Simpatic):

Pur si simplu e o chinezarie de ecran, se vede de la o posta ca ecranul a fost schimbat cu unul prost calitativ, pixelii sunt accentuati pe el, se incalzeste ecranul repede si uneori face niste dungi pe el iar culorile sunt de parca le ai privi cu niste ochelari de soare, mi e frica sa nu afecteze si alte componente ale telefonului iar la garantie eMAG sa nu recunoasca ca au pus un ecran prost calitativ

| Simpatic a răspuns (pentru elizaromanov):

A fost un produs resigilat?
Conteaza cum spunea si Vonpulivan tipul displayului, evident ca la un telefon de 1500 de lei nu ai aceeasi calitate ca unul de 6000 de lei; bine nici nu stiu costul telefonului tau, doar am dat un exemplu. nici eu nu am calitatea unui Bentley la masina pentru ca nici pretul nu e din acel segment
Nu m-am confruntat cu asta, daca eMAG ar fi in stare sa puna display aftermarket si sa vanda asa produsele dar tot ce este posibil, mai ales la produse resigilate
Din punctul meu de vedere e greu de demonstrat acest lucru dar daca au facut asa ceva este total ilegal, adica nu poti sa "repari" un lucru si apoi sa il vinzi pretinzand ca oferi si garantie, este clar ca la un display inlocuit cu unul de proasta calitate numai poti oferi garantie reala!
E ca si cum la o masina noua schimbi cutia de viteze cu una SH si apoi oferi garantie pe cea sh? cum oferi tu garantie reala la un produs uzat (e alta tema cum fac asta parcurile de dezmembrari), aici la electronice nu vorbim de un produs uzat ci de unul de calitate inferioara care nu intruneste niste caracteristici pe care unul de calitate superioara le are
In lipsa unui control de calitate este greu de spus si mai greu de demonstrat
Sunt tare curios in schimb ANPC ce parere are de acest aspect!

| Frank51 a răspuns:

Rezistă ca alte ecrane.

Poți lua un telefon cu ecran oled 120hz de calitate sub 1000 lei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai depinde de sticla
Gorilla glass 3
G.glass 5
G.glass victus
G.galss victus +
Panda glass
In orice caz, trebuie sa pui folie.

| HornyM24 a răspuns:

Bună! Te-ai gândit că poate ori a fost un produs resigilat, ori poate a venit cu defecte de unde ți-a venit?
Mi se pare cam prostie ca cei de la eMag să schimbe ecranul plus că ei doar vând, Deoanero este cel care ar face asta dacă ar fi, dar din nou nu văd de ce ar schimba un ecran la telefon!