| Cosmintzu12 a întrebat:

Ce are in plus Iphone4S decat Iphone4 cel care da cele mai multe detalii primeste FUNDA

Răspuns Câştigător
| neanderthalfararusine a răspuns:

La prima vedere iPhone 4S nu e cu nimic diferit față de iPhone 4: același design, aproape la fel de greu (140g versus 137g). Are Bluetooth 4.0 în loc de Bluetooth 2.1. Camera de 8 MP față de cea de 5 MP de pe iPhone 4, LED flash și suport pentru înregistrare 1080p. Bateria lui iPhone 4S are în specificații o durată de doar 200 de ore în standby în loc de 300 ore câte erau pe iPhone 4. Sunt chestii ce pot fi extrase ușor din specificații de oricine e interesat de așa ceva.

Am făcut un experiment: am dat iPhone 4S unei persoane care folosea iPhone 4, fără să îi spun că e 4S. Până a nu a intrat Siri în scenă, omul nici nu și-a dat seama că ține în mână o versiune nouă de iPhone.

Ce pot spune despre el după două zile de utilizare?

1. E mai rapid decât iPhone 4. Simți asta (doar că nu e foarte evident) în browsing și atunci când lucrezi cu poze/filme (fetița mea se uită pe YouTube folosind iPhone-ul și am remarcat că se mișcă mai bine)

2. Bateria se consumă foarte repede: cu conexiunea de date pornită, sincronizare push pentru GMAIL, aproape fără să vorbesc la telefon și cu o consultare fugară de Facebook/Twitter bateria a rămas la 30% în 12 ore. Se pare că e o problemă legată de activarea funcției Time Zone (da, o aveam activată dar fără să schimb fusul orar ). Chiar vineri, l-am luat încărcat complet când am plecat din București și m-am jucat mai mult cu Siri. În Brașov, după 3 ore mai avea sub 20%.

3. Integrarea Twitter în sistemuk de operare e binevenită. Are chestii în plus față de cea din Windows Phone, numai că la nivel de utilitate e sub WP și se vede că nu e un element gândit să fie acolo de la bun început (o să discut aspectele astea mai în detaliu într-un alt articol)

4. Zona de notificări: binevenită și ea. Chiar e un plus pentru iOS 5

5. Accesarea rapidă a camerei foto: copierea funcției din Windows Phone e din nou un plus pentru iOS 5. Și pe iPhone 4S merge bine

6. Siri: am lăsat la urmă marea inovație Apple care e prezentă (momentan) doar pe iPhone 4S. Pe scurt, în România nu faceți mare lucru cu Siri pentru că nu există suport. Aproape permanent primiți mesajul că nu poate folosi locațiile și hărțile din România. E folosibil la un nivel minimal pentru operații de comandă vocală: mi-a ieșit de câteva ori să îi spun să îmi zică dacă e libera agenda într-o anumită zi și să insereze automat o întâlnire (fiind calendar pe GMAIL a putut să trimită automat și meeting request-ul persoanei cu care trebuia să mă întâlnesc). E încă un serviciu beta și poate că Apple o să îl finiseze și o să îl crească. Deocamdată eu nu îl văd ca un plus pe un iPhone 4S cu iOS 5.

Acestea fiind zise, așa cum l-am perceput până acum iPhone 4S e doar o mică (și obligatorie) finisare pentru iPhone 4. Poate că e prematur să zic asta, doar că vorbind obiectiv, eu nu văd de ce și-ar face cineva upgrade de la 4 la 4S.

3 răspunsuri:
| bogdan324 a răspuns:

Procesor dual core de 1ghz
Camera mai buna
GPU mai avansat
Siri(asistent vocal)

| LeganzaMoonwalker a răspuns:

Salut!

Motive pentru a ramane cu iPhone 4:
Acelasi Design
Acelasi Ecran
RAM la fel de mult

Motive pentru a trece la 4S:
Procesor Dual-Core
GPU de 7 ori mai bun
Camera de 8MP
Inregistrare video 1080p
Versiune de 64GB
Bluetooth 4.0

Sau, dupa specificatii :
4S este mai bun:
Viteza Internet : 14. 4Mbps vs 7. 2Mbps
Bluetooth : 4.0 vs 2.1
Camera : 8MP vs 5MP
Inregistrare Video : 1080p vs 720p
Chipest : Apple A5 vs Apple A4
Procesor : Dual-Core 1Ghz vs 1Ghz
Tip CPU : Cortex-A9 vs Cortex-A8
GPU : SGX543MP2 (Dual) vs SGX535
Baterie

http://geekaphone.com/compare/Apple-iPhone-4S-vs-Apple-iPhone-4

Cam atat!
Succes!

| AlecsPAD a răspuns:

Uite aici www.gsmarena.com si apesi pe compare si alegi iPhone 4S si iPhone 4 si vezi diferentele