| 4evergentleman2023 a întrebat:

Ce înseamnă retur extins la 30 de zile indiferent de motiv? Îți dă banii pe telefon înapoi sau? Eu de exemplu azi am luat un tel și văd că stă prost cu conexiunea Wi-Fi, dar netul e neplătit de 4 zile, mâine mă duc să îl plătesc sa vad daca e de la net sau are acest telefon Poco M3 probleme cu conexiunea semnal slab la Wi-Fi! Ce vrea sa insemne retur extins la 30 de zile indiferent de motiv? Am cumpărat un tel de la un magazin cu telefoane și alte gadgeturi, că îmi poate dă banii înapoi? Că pe asta nu o cred! happy
Acord funda!

5 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Am 61 de retururi la eMAG, acum le-am numărat pentru tine. Dintre astea minim 15 sunt telefoane. Legea obligă compania să primească produsul în 14 zile, 30 sau 60 de zile oferă puține companii.

| 4evergentleman2023 explică (pentru Frank51):

Și îți da banii înapoi sau îți dă alt telefon la preț? Altul exact ca asta nu îmi poate da e un magazin cu mai multe chestii nu Altex sau Germanos sa îmi de-a alt telefon daca asta are probleme așa că în contextul asta îmi va da banii înapoi sau un alt telefon evaluat la același preț?

| 4evergentleman2023 explică (pentru Frank51):

E un showroom cu telefoane utilizate, îți dă garanție 12 luni Used Products se numeste are 3 locații în România. Nu l-am luat nou de pe eMag sau Altex!
Am citit că telul asta are probleme la conexiune Wi-Fi dar după ce am ajuns acasă. O sa vad mâine după ce plătesc netul daca merge la fel daca nu mi greu sa cred că îmi dă banii înapoi imi va da probabil alt telefon in aceeași sumă. happy

| Frank51 a răspuns (pentru 4evergentleman2023):

Cred că confunzi returul cu garanția. Returul e atunci când nu ești mulțumit de produs, din orice motiv sau chiar fără motiv. Returnezi produsul și primești banii înapoi.

Garanția e atunci când ți s-a defectat produsul și primești altul(în caz că nu se poate repara).

| 4evergentleman2023 explică (pentru Frank51):

Mda,eu o sa primesc altul dar nu același model daca nu se poate repara! Returul din păcate era valabil daca îl comandam de la ei telefonul aveam privilegiu asta eu in schimb l-am luat direct de la ei din magazin așa că doar garanția e valabila in acest context nu și returul. Defect nu e, dar are conexiune proasta la Wi-Fi! Azi după ce platesc netul o sa aflu daca e așa sau nu! Cred că telefoanele astea Poco M3 au problema asta, bug-ul asta cu semnal slab la Wi-Fi.