| LaviniuA a întrebat:

Ce mobil imi recomandati intre 2000-2500 lei?
-sa nu fie iPhone
-stocare 64gb minim
-display bun, culori clare
-va fi folosit pentru browsing si afisare video

16 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Samsung Galaxy S21, Dual SIM, 128GB, 8GB RAM, 5G, Phantom Grey

Asta as cumpara eu in prezent, dar mi-am luat ca nu am avut de ales xiaomi redmi 12 pro 5g la abonament, personal nu regret asta si costa cu 1000 de lei mai putin, cei drept nu e instant ca Samsung, depinde si ce iti place, eu as lua Samsung ca e mai mic, am maini mici, e frumos, dar cand nu ai banii te multumesti cu ce primesti la abonament

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Xiaomi am si eu. Sunt foarte bune calitate / pret. Dar miui este oribil, plus ca ai o aplicatii pre instalate pe care nu le poti dezinstala. Acum 1 an telefonul meu se inchidea si se repornea de unul singur. Chestia asta a durat o zi intreaga. Am cautat pe net, si am vazut ca sute de mii de useri au avut aceiasi problema. In india vor fi interzise pentru ca sa descoperit ca vinde datele utilizatorilor catre terțe companii. Este un scandal monstru in india pe tema asta. In curand vor inchide si tiktok, pentru mine nu este o problema ca nu mai am nici un social media, in afara de what'up. Ai sa vezi cati utilizatori vor intra in depresie, in special influenkeri si influenkere, ca aia fac bani din atentie.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Eu observ că o ia razna daca nu îl repornesc zilnic, chestia asta scris și un client pe eMag, avansul pentru asta a costat 392 de lei iar pentru a54 era 140 de euro la Vodafone, daca eram in Germania îmi luam s23 și un vr și un laptop, aici în Romania nu te alegi cu nimic mai stau și Intr o curte comuna cu tigani, îți dai seama ce drama duc

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Cat despre camera eu nu fac poze dar e bun, mai este și modelul cu 200mpx nu știu dacă merita, nu știu cât e marketing sau calitate, un iPhone tot îl bate

| anonim_4396 a răspuns (pentru RAY):

Da, iphone cred ca este cel mai bun, dar este foarte scump. Ios este construit doar pentru ios. Au cele mai bune camere video, au cele mai bune procesoare, raportat la putere/ eficienta. Partea nasoala este ca nu poti avea terte aplicatii, nu poti avea bravea sau orice alt adblock fre, huele si foliile de calitate sunt ft scumpe, sercice-ul este foarte scump. Dar pentru cine isi permite cred ca este cea mai buna alegere.

| RAY a răspuns (pentru anonim_4396):

Ca techinician IT as recomanda iPhone și că laptop mac, dar de unde la ce salari avem in Ro

| literallythesamebruh a răspuns (pentru anonim_4396):

1. Aplicațiile preinstalate pot fi dezinstalate/dezactivate, plus că Samsung are un număr mult mai mare de aplicații preinstalate care chiar nu pot fi dezinstalate.
2. Eu încă consider chestia cu furatul de date ceva fals. Poate doar pe teritoriul chinez. Plus că și în India, Xiaomi este un brand foarte popular. În prezent dețin un Xiaomi Poco F3, fost deținător de Xiaomi Redmi Note 8 Pro. 4 ani de Xiaomi. Nimic nu a ieșit din telefonul meu spre guvernul chinez sau mai știu eu ce.
3. Într-adevăr, MIUI nu este cea mai optimizată interfață, însă are foarte multe opțiuni și este foarte ușor de utilizat. Am rămas tot cu MIUI după ce am testat o grămadă de alte interfețe, pe locul 2 fiind OxygenOS. Nu am avut incidente de genul reporniri neașteptate sau blocări. În funcție de ce vor scoate pe viitor, voi merge tot pe Xiaomi. Judec acest brand strict după experiența mea. Sunt sigur că există probleme și probleme, însă nu atât de multe pe cât se speculează.

| anonim_4396 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Cred ca difera de la utilizator la utilizator. Insa nu ai dreptate in ceea ce priveste aplicatiile pre instalate. Nu ma refer la acele jocuri si aplicatii dubioase, alea da, pot fi dezinstalate. Ma refer la cateva aplicatii propietare care nu pot fi dezinstalate. Eu am poco x3 pro. Sunt multumit de el, dar faza cu restartul aiurea este cat se poate de reala, plus cateva buguri mai mici. Am detinut Nokia 6.1 cu stock android si nu am avut nici o problema. Am detinut Samsung a 40, singura problema fiind bateria, 3000+, daca stateai pe el, se deacarca repede, dar na alte vremuri, 3000+ era decent atunci pe un ecran de 6 inch. Cat despre realme / oppo, au o problema majora. Lipsa de protectie la apa. In gama midrange nu au nici macar ip52, adica nu au nici o rezistenta la praf si stropi de apa. Ca poate supravietui unei ploi scurte, da! Dar nu la fel de bine si de mult ca un xiaomi sau Motorola. Motorola au un strat special pe langa ip 52. In irl telefonul nostru trece prin cazaturi si apa. Cat despre scandalul din india, este cat se poate de real. Faptul ca noi nu stim ca terte companii ne fura datele, asta nu inseamna ca nu exista. Acuma, na, pentru un coate goale ca mine, nu are nici o importanta. Dar imagineaza-ti daca esti ceo la vreo mare companie sau mai grav daca esti general, strateg, om cu influienta in armata indiei?! Mai ales ca este o situatie delicata intre india si china din cauza kasmirului, teritoriu pe care il vor ambele tari. Oppo / realme, deja sau retras din Germania si asta-i doar inceputul. Iti garantez ca in urmatorii 5-6 ani tiktok, va fi disponibil in canada, sua, ue, doar prin vpn. Este corect?! Nu! Practic companiile vestice au spus, doar noi avem dreptul sa spionam si sa manipulam pulimea ( f.b, insta, google) cand o facem noi este ok, cand o faceti voi este spionaj. Vezi cazul Huawei. La un moment dat ajunsese locul 2 mondial, si se pregateau sa intre pe piata usa. Daca nu erau interzisi, pixel 7 nu mai exista, si ios pierdea foarte mult din market share. Huawei avea o interfata clean si practica, aveau kirin care poate nu era la nivelul procesoarelor A de Apple, dar erau peste snapdragon, cel putin ca si eficienta. At end of the day, noi clientii, pierdem.

| literallythesamebruh a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu aceste lucruri. Ai dreptate și cu Huawei. Totuși, trebuie să te gândești că toate companiile fură date, într-un fel sau altul. Nu te gândi că Google nu fură. Dar asta e. Cât despre aplicații, pot fi dezinstalate, dar telefonul trebuie conectat la PC și apoi șterse aplicațiile cu ajutorul unui program. Asta am făcut și eu cu telefonul meu și acum e mult mai ok. Găsești tutoriale pe YouTube la greu.

| anonim_4396 a răspuns (pentru literallythesamebruh):

Pai am spus asta " cand furam noi ( google), este ok, cand furati voi ( xiaomi, realme, tiktok), nu mai este ok. Cat despre aplicatiile pe care le poti dezinstala cu pc'ul, ai dreptate. Dar eu si 90% suntem avrege joe, nu ne batem capul. In opinia mea, in segmentul 1000-2000 ron, cele mai bune variante sunt Motorola si Samsung. Samsung pentru softwere suport pe termen lung si Motorola pentru clean ui si pret ieftin.

| mihai69 a răspuns:

Motorola G 73, mult mai ieftin.

| anonim_4396 a răspuns (pentru mihai69):

Din pacate are ecran ips, op, vrea amoled/ oled.

| NLS a răspuns:

Https://www.pcgarage.ro/......on-ball-z/

https://www.pcgarage.ro/......eel-black/

https://www.pcgarage.ro/......per-green/

Detin un Realme GT2 Pro din iunie 2022, si inca nu m-a dezamagit DELOC.
Tatalui meu i-am luat un Realme 9 Pro+, daca doresti poze de calitate in buget

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca mai ai un pic de rabdare, in curand va aparea Motorola g83.
Ecran p-oled ( 6.6)
Baterie- 5000
Spatiu stocare 256
Andoroid update 1/2 ani max
Security patch 3 ani minim
Os android stock. 0 bloatwere
Procesor nou - snpd 6 gen 1 ( 4nm)
Pret aprox 1500 ron
Si eu vreau sa imi schimb telefonul, si astept sa apara asta. Sunt foarte atras de noul procesorul pe 4 nnm. Atenie! Nu este pentru jocuri, dar este extrem de eficient, daca nu cel mai eficient de pe piata. A, nu se confunda cu cel mai puternic. Am butonat modelul vechi ( Motorola g82) si mi-a placut totul la el, inclusiv camerele. Desigur nu face poze ca un model de top, dar pentru mine sunt mai mult decat decente.

| LaviniuA explică:

Multumesc pentru recomandările avizate happy o sa le verific

| User2683 a răspuns:

Dar asta ce are? Chiar daca nu e intre 2000 si 2500 de lei...
https://www.emag.ro/......DH74N6MBM/