| Nimeni10 a întrebat:

Ce parere aveti de telefoane de la POCO?

17 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

Nu am avut, dar am vazut unul.
As sta departe de ele.

Daca doresti telefon de buget si ieftin:
Xiaomi Redmi Note 13 (4G) (varianta cu 5G are procesor mai slab, asa ca as alege cea cu 4G)

Daca doresti o camera foto putin mai buna:
Xiaomi Redmi Note 12 Pro

https://www.gsmarena.com/compare.php3?idPhone1=11955&idPhone2=12750

Note 12 Pro il am in casa, i l-am luat maica-mii.
Note 13 l-am cumparat pentru 2 prieteni, si m-am jucat putin cu ele cat timp am dezinstalat programele inutile de pe ele.
Chiar sunt ce trebuie, Xiaomi a avansat foarte mult de la seria 9.

Daca vrei sa te tina bateria mai mult la ele,
trebuie sa te joci putin cu Minimal ADB and Fastboot v1.4.3
si sa elimini toate programele si modulele inutile (unele se pot dezinstala din setarile telefonului, insa nu toate).
Dar asta ar trebui facut pe orice alt telefon, asa ca nu e un criteriu de departajare.

| gelu1970 a răspuns:

Sunt ok în general. Dar au și modele ce nu își merită banii. E submarcă de Xiaomi la fel că redmi, însă spre deosebire de Redmi și Xiaomi nu are preinstalate programe tip gunoi.
Dacă vrei un poco spune exact modelul.

| Nimeni10 explică (pentru gelu1970):

X6 pro sau f6

| gelu1970 a răspuns (pentru Nimeni10):

Dintre cele două aleg x6pro. F6 în teorie ar trebui să fie mai bun, dar are câteva probleme dintre care cea mai mare e faptul că se încălzește cam tare. Amprenta are momente când nu funcționează decât după trei patru încercări, always in display nu e activat.
E primul model din gama F ce decepționează.
Dacă e să alegi dintre cele două... X6pro.
Senzorul de proximitate nu folosește infraroșii. Însă problema aceasta e la toate telefoanele Xiaomi, Redmi și Poco, cu mici excepții.

| Nimeni10 explică (pentru gelu1970):

De nothing phone 2a ce parere ai sau Samsung a55?

| gelu1970 a răspuns (pentru Nimeni10):

Nothing 2a calitate preț e unul dintre cele mai recomandate. Însă are un rival: Poco F5 telefon mai ieftin la ora actuală și procesor mult superior.
Samsung a55 nu îmi place. Procesor Exynos care nu are eficiența energetică bună. Eu nu îl recomand.
Poco F5 e o bestie și îl găsești sub 300€.
Tu vrei să cumperi un telefon sau doar curiozitatea?

| Nimeni10 explică (pentru gelu1970):

Vreau sa cumpar, dar cand aud de numele poco nu prea imi place

| gelu1970 a răspuns (pentru Nimeni10):

Câți bani ai disponibili?

| gelu1970 a răspuns (pentru Nimeni10):

Pt ce o să folosești tel?
Fotografie, gaming?

| Nimeni10 explică (pentru gelu1970):

1700 1800 lei, poze cam rar fac, yt Facebook tiktok gaming asa si asa

| ReddY25 a răspuns:

Panarame

| TimberWolf a răspuns:

Chinezarie ca si restul.

| ReddY25 a răspuns (pentru TimberWolf):

Să știi că Nokia e marcă finlandeză

| TimberWolf a răspuns (pentru ReddY25):

Ei, na?!

| TimberWolf a răspuns (pentru ReddY25):

Crezi ca Nokia din ziua de azi mai e facuta de finlandezi?

| TimberWolf a răspuns:

Https://www.emag.ro/......DD673FYBM/
Uite aici telefon calumea daca vrei, nu petarde din astea de cauti tu.

| LisaJulie a răspuns:

Se cam strica des după părerea mea