| Girly97 a întrebat:

Credeti ca se vor gasi solutii ca locuitorii de langa munti sau dealuri sa beneficieze de semnal mai bun la telefon, aproape la fel de bun ca cel din oras?

8 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Probabil cand iese 6G

| Catrice a răspuns:

Acum? Nu.
În următorii 100 ani? Poate.

| Frank51 a răspuns:

In majoritatea locurilor s-au montat antene, evident ca nu or sa puna o atenta doar pentru 2-3 oameni. Eu stau intr-un amarat de sat cu nici 1000 de locuitori, avem 2 antene langa noi care acopera cam 5km patrati.

Acolo unde inca nu au apucat sa puna ori este un proiect in desfasurare, ori este inutila implementarea.

| PainTech a răspuns:

Starlink promite acoperire globala la internet. Ramane de vazut. Pretul la o astfel de conexiune o sa fie maricel, dar alta solutie nu prea vad prea curand.

Pentru numar mic de persoane nu prea are sens din punct de vedere economic, nu monteaza nimeni antene sau cabluri daca nu isi scot investitia nici in 100 de ani.

| Adrian5575 a răspuns:

Ar trebui sa se gaseasca solutii pentru ca in ziua de azi nu mai este un lux sa ai telefon mobil, este o necesitate. Putem sa construim roboti si sa mergem pe luna, dar nu avem semnal la un amarat de telefon. Cam nasol.

| Girly97 explică (pentru Adrian5575):

Cunosc un sat care de mai bine de 15 ani se confrunta cu grave probleme cu telefoanele. Semnalul este foarte slab in exterior si inexistent in interior. Convorbirile sunt ingreunate, uneori imposibile iar locuitorii nu isi pot folosi datele mobile.

| Adrian5575 a răspuns (pentru Girly97):

Am si eu o prietena care locuieste la munte si de fiecare data cand vorbim pe Messenger trebuie sa se intrerupa, sa se blocheze, sa ne auzim cu intarziere si sa ne enervam ca nu ne auzim niciodata cum trebuie. Eu sper sa se rezolve treaba asta pentru ca se poate, dar trebuie sa se si vrea.

| Girly97 explică (pentru Adrian5575):

Mă bucur că în sfârșit cineva înțelege prin ce trec sătenii, printre care și rudele mele!