| andreeageorgiana732 a întrebat:

Daca cineva ma pacalit ca sa imi amanatez telefonul si a zis ca după câteva zile mil scoate si e pe numele lui si acum nu mai vrea sa mi-l scoata politia ma poate ajuta sa l puna pe numele meu sau ce se poate rezolva?

3 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mergi la poliție direct și fără frică.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să îi spui și lui că mergi la poliție și să aștepte după aia că o să îl caute poliția.

| Korkodeln a răspuns:

Daca ai acte la telefon (factura de unde a fost cumparat), te duci la amanet si spui ca ai fost constransa sa il amanetezi si sa nu il dea altcuiva.
Pe urma mergi la politie, spui ca vrei sa depui o plangere si te va primi un politist unde-i povestesti toata intamplarea.
ATENTIE: Il poti baga in rahat rau pe "cineva" ala, daca e vreun baiat care s-a facut ca te place ca sa faca rost de bani, atunci si-o merita. Daca e un escroc oarecare si-o merita si mai mult happy

Planul B: Daca esti minora si baiatul e din cercul tau (coleg de scoala, prieten de care stiu parintii, eventual familiile se cunosc) povestete-le totul parintilor sa vorbeasca cu el (daca e major) sau cu parintii lui, in general daca nu e o familie de distrusi vor incheia scandalul si vor returna telefonul.

In general fereste-te pe viitor sa vorbesti cu manelizati de astia, ca sa nu le zic altfel, nu le pasa de tine, vor doar sa profite ("baaah, ce tare esti, ai facut-o din vorbe pe aia..."). Un baiat caruia ii pasa de tine NU ITI CERE BANI!, din contra incearca sa te invite si sa iti faca cadouri. Daca te-a facut ala bine si pierzi telefonul, ia-o ca o lectie de viata: "NICODATA NU IMPRUMUTA BANI LA PRIETENI, RAMAII SI FARA BANI SI FARA PRIETENI".