| Cătălin_Sasu_1999 a întrebat:

Daca nu am mai platit un abonament, as putea sa imi fac altul la o alta retea?

4 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sigur ca da. Daca platesti contravaloarea telefomului in avans. Daca telefonul costa 3000 lei, tu trebuie sa achiti aceasta suma si nu te mint. Odata rau platnic, tu esti trecut intr-o baza de date. Belitii se uita in acea baza de date si nu te accepta fara plata unui avans. Banii se vor inapoia pe parcurs ( max 6 luni ) daca vede ca esti la zi cu facturile. Este un fel de garantie pentru ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu mai poti nici cu plata in avans a telefonului. oricine se duce sa faca un abonament, intai ii baga codul numeric personal in calculator si daca figurezi rau platnic nu iti mai face nimic, nici cu avans nici fara avans.Incearca,asa ca sa te lamuresti.Stiu eu pentru ca am amici care au facut asta, adolescenti peste 18 ani care au facut abonamente la Orange si apoi nu au mai platit ca sa ramana cu telefonul.Cand s-au dus la Vodafone ....surpriza,sunteti in baza de date ca rau platnic si nu mai puteti face abonament decat daca platiti restul de abonament la Orange plus intarzierile.Adica dupa ce platesti tot abonamentul care l-ai avut la Orange plus intarzierile. Abia apoi te scoate din baza de date.Sau,astepti 4 ani dupa 4 ani te scoate automat din baza de date.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu este adevarat. In preventel ramai pana mori. Mama a avut doua abonamente la cosmote in urma 6 ani. Din motive financiare nu s-au mai putut achita. Anul trecut a fost la VDF, i s-a propus un abonament, a zis sa incerce si a fost refuzata pe motivul abonamentelor neplatite. Sau putea sa faca abonament, dar cu conditia sa achite contravaloarea telefonului drept garantie.

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Asa citisem pe undeva, ca numai 4 ani figureaza cineva ca rau platnic.In fine,pe net gasim si dezinformare. Dar daca un rau platnic vrea doar abonament,sau abonament de internet fara telefon sau altceva,i se va acorda? Daca da,atunc oricine poate face si dupa o luna doua sa nu mai plateasca abonamentul. In cazul mamei tale trebuia de la bun inceput sa anunte reteaua in care a fost,ca nu mai poate plati abonamentele din cauza starii financiare precare. Asa si fratele meu a facut,a sunat la Orange, le-a spus ca a fost disponibilizat si nu mai poate plati abonamentele, doua la numar.I s-a cerut documente care sa dovedeasca ca a fost disponibilizat, nu mai are loc de munca sau alt venit si i s-a inchis abonamentele fara alta bataie de cap. Telefonul a fost platit in rate pe factura, doua rate a nu stiu cat si gata. Deci se poate intrerupe abonamentele daca se prezinta niste acte acolo. La urmatorul abonament trebuie din nou sa prezinte acte precum este angajat/a si e ok.