| Mara6392 a întrebat:

De câteva zile mi se supraîncălzește telefonul, ar trebui să îmi schimb bateria? E adevărat că îmi folosesc foarte mult telefonul, dar niciodată de când am acest telefon nu am pățit asa ceva cu el (am un Samsung galaxy s20+ pe care îl am în jur de 2 ani, probabil un an și ceva aproape 2 ani). O problemă pe care mai am este că se descărcă mult mai repede în comparație cu atuncea când l-am luat. Dacă trebuie să îmi schimb bateria atunci cam cât ar costa?

5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Telefonul se foloseste maxim 1 ora pe zi si acela din bucati.
Evidnet ca tu folosesti telefonul inadecvat, de aceea se supraincaleste.

| dullcat a răspuns:

Nu sta pe telefon pana se incinge, fereste-l de soare si pastreaza bateria mereu intre 30-85%.

| gabicoo a răspuns:

Înainte de a schimba bateria fă o revenire la setările din fabrică. E posibil să ai un virus sau o aplicație sau joc care îți consumă bateria.

| literallythesamebruh a răspuns:

Răspunsul e simplu: procesorul. Samsung produce niște procesoare deloc eficiente din punct de vedere termic. Acest Galaxy S20+ este echipat cu un Exynos 990 care nu este o excepție la ceea ce am spus. Încearcă să îl resetezi din fabrică și să îi dai mai puține task-uri de făcut. Bateria o schimbi doar dacă tu consideri că nu te mai ține.

| dominoSS9 a răspuns:

E foarte cald afara, drept urmare si telefonul e predispus la supraincalzire. Cat despre durata bateriei, e normal ca aceasta sa scada cu timpul, in special daca il folosesti cat timp este tinut la incarcat sau cat il ti-i incins.