| anonim_4396 a întrebat:

De ce când fac fotografii în condiții de lumină scăzută, obiectului sau obiectelor din fotografii nu li se văd detaliile atât de pronunțate și ies puțin blurate sau cu puțin noise?
Adică dacă, să zicem, fotografiez o floare când afară e soare, dacă focalizez doar pe floarea în sine, imaginea iese foarte clară iar detaliile ies foarte pronunțate. În schimb, dacă fotografiez aceași floare când afară este înnorat, detaliile acelei flori se văd puțin blurate.
Precizez că fotografiile le fac cu un Samsung Galaxy A10.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

In mod normal, deschiderea maxima a diafragmei e de vina pentru acest lucru, mărimea senzorului, și calitatea sticlei lentilelor
Și bineînțeles, procesorul de imagine.

Deschiderea maxima a diafragmei e puțin spus decenta la acest telefon, f/1.9 e chiar suficient pentru a obține imagini și detalii multumitoare în lumina scăzută.

Problema sunt ceilalți parametri pe care i-am enumerat mai sus.

3 răspunsuri:
| zilog a răspuns:

Pune blitz
exista blitz-uri si pentru telefoane mobile
ma refer la blitz extern
https://www.amazon.co.uk/......B0188O5RAM

dar exista si de bani multi mari ca la fotograf

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Aveti asteptari prea multe de la telefon celular. Daca vreti poze de calitate in orice conditii de lumina, investiti intr-un aparat foto decent.

| BaconDavid2007 a răspuns:

Telefonul nu are obiectivul necesar sa focalizeze cum trebuie.Am si eu a10 si patesc si eu asta si cred ca toti care au a10 stiu. Daca vrei sa faci poze foarte clare ai nevoie de un telefon cu o camera buna sau un aparat de poze special