| anonim_4396 a întrebat:

De ce iPhone-urile au avut mereu o autonomie mai mică a bateriei decât cele cu Android?

Răspuns Câştigător
| TheGentleman a răspuns:

Nu cred că au o autonomie mică, software-ul lor fiind foarte minuțios și bine optimizat.

Cunosc persoane care utilizează atât iphone cat si macbook din generații foarte ok, iar acestea încă merg blană. În timp ce un telefon android îl schimbi pe la 5-6 ani maxim.

Respect Apple din acest punct de vedere

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Cel mai probabil datorită bateriilor prea mici pentru niste "bestii" de procesoare.
Și dacă procesorul consuma multa energie și bateria e mica, e clar.

| literallythesamebruh a răspuns:

Au vrut de fiecare dată ca telefoanele lor să fie ceva de nișă, compacte și care să dea bine. Acum, telefoanele mici abia se cumpără, fiind la modă "phabletele". Oricum, au învățat și ei din greșeli, drept dovadă că abia mai găsești telefoane Android (de top, să ne înțelegem) care să ajungă la autonomia lui 13 Pro Max. La 14 Pro Max și 15 Pro Max pare că au luat-o iarăși în jos.

| ayannn a răspuns:

Vor bani