| Isabellamaria77 a întrebat:

Este bine dacă am sănătatea de baterie la iPhone 88%?

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Nici prea bine, nici prea rau cum ar veni

| dullcat a răspuns:

Conform acestui link 80% e ok : https://support.apple.com/en-in/HT208387

Ca regula, poti prelungi viata unei baterii daca o tii mereu in procent de 20-85%. Daca scade sau urca mai mult de atat, se uzeaza.Noile telefoane chiar au aceasta functie incorporata, sa alegi sa se incarce doar pana la 85% maxim. Dupa acest procent, chiar daca telefonul e inca in priza, procesul de incarcare se opreste.

| Miruna333 a răspuns:

Este foarte ok. De la 80% trebuie inlocuita.

| Florian80 a răspuns:

Mai ai 8 procente pana trebuie sa l arunci la gunoi! Schimbatul.de baterie este pentru saraci!

| alzr a răspuns:

Da, e bine. Asta daca bateria este originala. Daca este schimbata cu una fake iti va arata aiurea procentajul sanatatii, cat si la descarcare sau incarcare.
Revenind la ce ai intrebat tu, daca nu ai inlocuit-o si inca ai bateria originala da, procentajul este foarte bun. Inlocuirea se face cand scade sub 80%, si chiar daca scade si inca te tine bateria cel mai bine este sa o schimbi cand ti se inchide telefonul random si/sau cand tine foarte putin. Telefonul oricum iti va afisa un mesaj ca este degradata si ca trebuie sa o schimbi la un service autorizat.