| anonim_4396 a întrebat:

Hei! Deci prin clasa a 3 a aveam un telefon,, caramida,, pe care l-am spart acum 5-6 ani si nu s-a mai deschis. Si acum l-am gasit intr-un sertar. L-am pus la incarcat si ecranul se deschide doar cu o lumina si daca apas pe el la intamplare ca nu se vede nimic ma pot duce la formare de numar si altelelaughinge prea caramida ca sa i se poata schimba ecranul. Am cum sa il deschid? Aveam foarte multe poze in el...sunt curioasa

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ai avut "foarte multe poze" pe el, inseamna ca acele poze au fost memorate pe o cartela de memorie (memoria interna fiind foarte mica, abia incapeau 20-30 poze in ea).

Desfaci telefonul, scoti cartela si poti copia pozele pe calculator cu ajutorul unui cititor de cartele (eventual si cu un adaptor intermediar).

| TrustMeIKnow a răspuns:

Daca ai poze pe el, cauta un cablu USB to... ce mufa ai la telefon.
Cauta modelul telefonului pe internet, vezi ce mufa de incarcare are, o cauti pe internet si o comanzi de pe ebay/daca ai noroc aliexpress.
Sau iti poti face singura cablul sau sa pui pe cineva sa iti faca din cablul de alimentare un cablu USB, dar daca nu ai experienta nu m-as risca.

| esa212015 a răspuns:

Încearcă cu un cablu USB, poate așa reușești să le vezi pe laptop/PC

| Razer270 a răspuns:

Cu talent?