| SweetbutPsychoGirl a întrebat:

Hey TPU.
Ce părere aveți despre telefoanele
Moto sau Poco/ Xiaomi?

9 răspunsuri:
| VerginicăVacăGrasă a răspuns:

Chinezarii ieftine

| TimberWolf a răspuns (pentru VerginicăVacăGrasă):

Ai zis si tu ceva util de cand esti pe forumul asta.

| Hyperion7 a răspuns:

Eu am avut Mi 9t pro, Mi 10, Poco F2 pro și toate au mers decent, nu le-am reparat vreodată pentru că nu au avut probleme.
Ideea este că telefoanele Poco/Xiaomi sunt foarte bune și Motorola sunt bune, însă depinde ce cauți și ce buget ai.
Dar, de regulă, telefoanele de la Xiaomi par sa ofere mai mult decât cele Motorola și nu numai.

| SingleForOne a răspuns:

Nu am încercat telefoanele Poco, am avut un Xiaomi 9t pro de +5 ani (a mers bine, cu plusuri și minusuri, câteva reparații când și când...), de obicei au camere bune și performanțe ok, și nu se încing telefoanele.
Recent am urmărit intens mai multe modele Motorola, și sunt plăcut surprins de modelele Edge și G, motiv pentru care mă gândeam să aleg Edge 40 sau G84, și am rămas pentru Edge 40.
Unii experți în telefoane ar considera că Motorola ar fi în top 3 la telefoane (overall), pe lângă Samsung și Apple, în timp ce Huawei sau Xiaomi ar fi pe 4 sau 5, vorbind de performanță, camere bune, baterii bune, longevitate, display, procesor, frecvența, etc.

Un minus general întâlnit la Motorola și la Xiaomi, este faptul că primesc update-uri destul de rar, unele modele de acum 1, 2 sau 3 ani, au rămas pe Android 12 sau 13, și urmează să facă update pentru Android 14; deși, la fel și la oricare alte actualizări.

| SingleForOne a răspuns:

P.S. am avut Samsung A53 și A25, la ambele am avut probleme de încărcare, longevitatea bateriei și se încingeau repede, ambele având mai puțin de un an de la cumpărare. Acestea fiind motive să nu am încredere în telefoanele seria A, sau mai bine spus, cele de buget de la Samsung.

| ___iAho a răspuns (pentru SingleForOne):

Eu am un A22 de doi ani, fara probeleme cu el

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Motorola e un Samsung la un pret foarte redus, face telefoane foarte bune. Xiaomi si Poco la fel, telefoane foarte bune la preturi reduse, dar am inteles ca la Poco mai pusca bateriile daca abuzezi de telefon.
3 brand-uri ieftine cu performante foarte bune.

| Cinic a răspuns:

Eu am avut poco x3. Nu merci! Doar Motorola sau Samsung.

| ___iAho a răspuns:

Poco nu am avut, in schimb iti pot spune din experiente personale/experientele persoanelor apropiate despre Xiaomi si Motorola. Despre Xiaomi in general am o parere buna, am avut un Xiaomi pe care l-am tinut aproape 3 ani, dar m-a lasat dintr-odata ecranul la el. Mergea bine, era un telefon decent, in mare parte si-a meritat banii, insa nu inteleg de ce s-a stricat display-ul, telefonul fiind ingrijit fara crapaturi/acumulare de umiditate. In schimb, telefoanele celor de la Motorola mi se par o prostie. Sunt extrem de lente, se supraincalzesc (lui tata i-a luat foc telefonul intr-o noapte de la supraincalzire, chiar daca nu foloseste aplicatii care sa suprasolicite foarte mult telefonul). Motorola isi iau doar persoanele care nu au buget de ceva mai bun. Daca vrei ceva cum trebuie, du-te pe Samsung fara probleme, detin un model si sunt in mare parte multumit de el, raport calitate-pret e ce trebuie. Fereste-te de Motorola, daca vrei neaparat din ce ai specificat tu mai sus du-te pe Xiaomi, dar te poti interesa si despre Poco, probabil sunt telefoane bune si ele.