| theMUFASA a întrebat:

Mi-am luat un iphone 15 pro max si vreau sa ma tina multi ani. Ma refer la baterie, am tot vazut multe videoclipuri pe net, sa-l pun la încărcat pana la 80%, sa nu l las sa se descarce sub 30%. Nu mai inteleg nimic. Telefonul are o funcție de optimizare a încărcării telefonului, banuiesc ca nu ar fi o problema sa l incarc pana la 100%, nu? Sau cum si ce as putea face ca bateria sa ma tina mai mult si sanatatea bateriei sa se mențină cat de cat pe un termen mai lung de timp

10 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

E un telefon prea performant ca să nu gestioneze SINGUR incărcarea.

Frecțiile astea cu 80-70-20-... procente erau pe vremuri. Așa că il pui la incărcat când e pe golite (nu complet că vrei să ai continuitate in prezenta in rețea) și-l scoți când e complet incărat. Nu-i bai și dacă-l scoți dimineața după ce-l pui seara la incărcat

suntserios
| suntserios a răspuns:

Îți iei un Android care are o baterie mai buna.

| theMUFASA explică (pentru sierra1):

Multumesc!

| theMUFASA explică (pentru suntserios):

E buna si bateria la asta, nu ma joc pe el, doar ma uit pe tik tok, poze, etc. Si ma tine o zi si un pic, dar vreau ca sanatatea bateriei sa dureze mai mult, atat.

| kalasnicov22 a răspuns:

Indiferent ce faci in 4 ani ajunge la 80%.
Daca activezi incarcare optimizata duce ceva mai mult.

| theMUFASA explică (pentru kalasnicov22):

Imi dau seama, am avut un Iphone 11 pro pana acum 3 saptamani, si in doi ani a ajuns la 79%

| florin926481f a răspuns:

În 2 ani și ceva am ajuns la 83%, îl încarc într-adevăr până pe la 80 și un pic și il pun la încărcat pe la 30% uneori poate 20 și ceva, el oricum are optimizarea care după 80% îl face să încarce mai greu deci e clar ca nu prea e bine sa se încarce până la 100%. O fi bună sau rea sănătatea bateriei cu care am ajuns în anii ăștia chiar nu știu.

| doctorandus a răspuns (pentru theMUFASA):

79% e foarte bine, inseamna ca a pierdut doar o cincime din durata de utilizare intre incarcari.

| relian a răspuns:

Stie el singur ce sa faca. Uneori incarca la 100% alteori pana la 80% da mesaj ca va continua dupa nu stiu cate pore, sau la ce ora.

Sa te tina mult, trebuie sa nu il folosesti prea intens. Tinutul mult nu se refera la modul cum incarci bateria, tine de cate cicluri de incarcare are bateria si cit de repede le epuizezi.

Deci folosesti telefonul f intens, sau intens, se duce bateria mai rapid, indiferent ce optimizezi tu.
Uite eu, care folosesc telefonul putin, am 14 pro de cand aparu, atunci toamna, pe net stau pe computer, telefonul, doar ceva mesaje, si vorbit.
Acum verific starea de sanatate cum ziceti voi si este 100% laughing si deja are 2 ani.
Tu daca te uiti la video, joci jocuri, toata ziua stai pe telefon, se duce bateria ca vintu laughing in nici un an trebuie sa schimbi deja.

| Cipi1212 a răspuns:

Am înțeles că nu este bine să îl încarci până la 100%.