| TCH a întrebat:

Am o mica problema cu telefonul. Am un Acer Z120, dupa ce l-am adus la setarile din fabrica, nu are semnal si ramane blocat in modul avion. Am mai avut o data problema asta, dar am rezolvat-o cu ajutorul O.S-ului "Acer.AV051.Z120.1.006.00.WW.GEN1S" de pe site-ul Acer + un tutorial. Dar de data asta nu mai merge, urmez aceeasi pasi pentru instalarea O.S-ului, dupa ce instalarea este gata, dau reboot, iar telefonul ramane in continuare fara semnal si blocat in modul avion. Poate ma puteti ajuta. Astept raspunsurile voastre.

10 răspunsuri:
| Iwao a răspuns:

Ramane la fel dupa instalare pentru ca nu ai sters folderele care au aparut dupa prima instalare pe micro sd, salveaza pe pc datele de pe el, sterge sau formateaza cardul, copiaza OS pe el si repeta pasii de la prima instalare.

| TCH explică (pentru Iwao):

Mersi fain! Chiar acum incerc. Revin cu rezultatul. big grin

| TCH explică (pentru Iwao):

Nu, nu a mers. Poate gresesc eu ceva, si nu stiu ce. Pe card aveam doar un folder LOST.DIR pe care l-am sters, apoi am inceput instalarea. Sigur eu gresesc ceva, trebuie extras O.S-ul in card sau il bag arhivat ca pana acum, cand pun OS-ul pe card il bag prin USB de pe acelasi telefon (Acer). Sa fie astea problemele? Chiar nu stiu, data trecuta a mers fara probleme. Ceva imi scapa... ( Am postat din greseala al doilea mesaj cu "Mersi!", incerc sa sterg unul acum ) laughing

| TCH explică:

Alte variante? worried

| TCH explică:

Am mai cautat alte variante de rezolvare pe diferite site-uri/forum-uri si am gasit ceva... Unii ar spune ca actuala versiune a O.S-ului "Acer.AV051.Z120.1.006.00.WW.GEN1S" nu ar mai rezolva problema. E nevoie de cealalta versiune si anume Acer.AV051.Z120.1.004.00.WW.GEN1S care din pacate nu am reusit sa o gasesc si sa o descarc. Cand am facut prima data telefonul, am folostit versiunea 004, si a mers perfect. Posibil sa-l duc in service ( iar ) zilele astea. Cel mai probabil telefonul va ajunge inapoi peste o saptamana, voi reveni cu un raspuns atunci. happy

| TCH explică (pentru TCH):

Nu a mai fost nevoie sa-l trimit in service, l-am reparat in dimineata asta! Aveti nevoie doar de: - Telefon, cablu USB si 2 programe. Voi lasa linkuri de download + tutorial aici : http://forum.xda-developers.com/showthread.php?t=2332783. Din toate acele programe aveti nevoie doar de MTK Droid Tools V2.46 si de SP Flashtool V3. 1224. Apoi urmati pasii de la 18 la 22 si problema e rezolvata. :) Daca aveti cumva nevoie de ajutor, sau de programele necesare ( tin sa mentionez ca nici eu nu le-am putut descarca din prima ) imi puteti lasa un mesaj. Bafta! Si sper ca tutorialul (care nu e facut de mine ) sa va ajute!

| TCH explică:

Pentru ca statusul de "membru junior" nu ma lasa sa trimit mesaje, voi lasa aici un link cu "scatter"-ul care contine "boot.img, recovery.img ". Cu ajutorul lui puteti incepe pasii de pe forumul postat mai sus direct de la 18! Pentru ca pasii 1-18 va ajuta sa faceti un "scatter", iar daca il descarcati gata facut ( cum am facut si eu ) puteti incepe "operatia" telefonului direct de la pasul 18. Tin sa mentionez ca nu stiu exact daca asta e "scatter"-ul, pentru ca acum nu mai am cu ce program sa-l deschid pentru verificare, dar ma gandesc ca asta e : http://speedy.sh/zDgGq/userdata-20140405-165851.backup. Succes! Sper sa fie de folos!

| TopCover a răspuns:

Si eu am aceeasi problema si nu am idee ce sa ii fac. Imi poti lasa si mie te rog tutorialul si un link de unde pot descarca OS-ul?

| TCH explică (pentru TopCover):

Scuze ca raspund asa tarziu, dar nu am mai intrat de ceva vreme pe TPU. Sigur, link-ul e asta http://www.acer.ro/ac/ro/RO/content/drivers/4658;-; Z120. Selectezi O.S si descarci O.S-ul pentru single SIM. Si un tutorial aici : https://www.youtube.com/watch?v=aVBmV_WhbXQ. Dar daca vrei sa-ti instalezi O.S-ul in loc de "wipe data/factory reset" selectezi "Apply update from sdcard". Daca reusesti revino cu un raspuns. :D Succes!

| Lucian_Fanita_1988 a răspuns:

I.mi zici si mie pasii te rog...big grin