| lubujinx a întrebat:

Salut! Am o nelamurire. Am un iPhone 12 si sunt la reteaua Digi si cand am datele pornite imi apare LTE si nu am niciodata 5G (chiar daca am optiunea din setari 5G On activata) stie cineva vreo rezolvare?

2 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Nu ai 5G pentru ca reteau ta, aia digi nu iti da 5g. Degeaba telefonul poate, daca reteaua nu-ti da.
Daca ai de exemplu un abonament la cei care au 5G si ai limitat aia 5 g, dupa cei termini iti da LTE asa o sa apara, prima data 5G, cand consumi cit ai in abonament la 5g, dupa viteza scade la LTE.

Asa stiu, iar alta explicatie nu-i, odata ce spui ca ai setat ON optiunea aia 5G.
Rezolvarea? Treb sa cumperi internet la viteza aia, apoi telefonul va folosi optiunbea aia 5G.

| Hyperion7 a răspuns:

Probabil nu esti in raza de acoperire 5g.Pentru că da, raza de acoperire 5G este limitata deocamdată, așa că dacă nu stai in zonele acoperite, degeaba activezi fi 5G.
Consulta aceasta harta.
https://www.digi.ro/......e-servicii