| Florariu_Adrian_1998 a întrebat:

Salut
Am o problema cu un iPhone 5s
S-a incarcat normal o perioada pana cand s-a inchis acum vreo 2 zile
Se incarca pana la 4% inchis, apoi porneste singur, dar nu se mai incarca dupa.Se descarca si apoi o ia de la capat
Stie cineva care ar putea fi problema?
Ideea este ca la service mi s-a zis ca daca imi mai scoate inca o data display-ul s-ar putea sa nu mai afiseze.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Depinde de service! In principiu :
1. Încarcă telefonul doar cu încărcătorul ORIGINAL, nu folosi alte încărcătoare!
2. Schimba bateria! O baterie are un număr finit de cicluri încărcare/descărcare, din câte îmi amintesc e vorba de câteva sute, 500-600 sau ceva de genul, dar nu pot preciza dacă e exact atât sau nu, important e ca orice baterie are o limita de cicluri încărcare/descărcare!

Bateria te va costa undeva pana in 100 lei, o baterie aftermarket, dar care face fix aceeași treaba cu cea vândută in Apple Store! Am pățit in Februarie sa fiu plecat in Italia cu ceva treaba, iar la fostul iPhone 5 începuse sa o ia razna bateria, in sensul ca se Descarcă in 2-3 ore,fără sa il utilizez in niciun fel,apoi,când il Țineam la încărcat și citeam pe net ceva,de exemplu, procentajul bateriei rămânea la fel, ba chiar scădea uneori, el fiind conectat la încărcător. Când am mers la un centru Apple, mi-au spus ca bateria costa 99€, iar montajul e inclus. Nu am putut sa dau 99€ pentru o baterie, in timp ce telefonul valora 100-110€. Am mers in Termini, la un service specializat in telefoane și am plătit 25€ cu montaj inclus pentru o noua baterie, care funcționa foarte bine.
Îți doresc succes și sper ca ti-am fost de ajutor!

| Albinuța767 a răspuns:

Da un reset și la mine eu cred că avem un virus la tableta este Lenovo. Deci avea 60% și dimineața o găseam cu 15 m-am dus de unde am cumparat-o și mi-a dat reset și din martie nu mai am probleme.