| Vladgion a întrebat:

Salut! am o problemă la încărcarea telefonului, acesta se încarcă doar după ce i dau restart, i am curățat portul, cablul este nou original de la Samsung la fel și adaptorul, toate update urile făcute și nu înțeleg ce are

1 răspuns:
| Siderat99 a răspuns:

Problema ta pare să fie una enervantă, însă există câțiva pași pe care îi poți încerca pentru a rezolva această situație cu încărcarea telefonului. Iată câteva sugestii:

1. Verifică încărcătorul și cablul USB:

- Desigur, ai menționat că folosești un cablu și adaptor original Samsung, ceea ce este foarte bine. Cu toate acestea, verifică atent portul USB de pe încărcător și de pe telefon pentru a te asigura că nu există praf sau murdărie care să împiedice o conexiune solidă.

2. Testează cu un alt cablu și încărcător:

- Chiar dacă cablul și adaptorul sunt originale, este posibil să fie o problemă neobișnuită cu unul dintre ele. Încearcă să folosești un alt cablu și adaptor Samsung original, dacă ai disponibil.

3. Verifică setările de software ale telefonului:

- Uneori, setările software pot cauza probleme de încărcare. Asigură-te că nu există setări care să limiteze sau să împiedice încărcarea telefonului.

4. Verifică portul USB al telefonului:

- Ai curățat deja portul USB al telefonului, dar asigură-te că nu sunt reziduuri sau murdărie care să împiedice contactul bun cu cablul.

5. Resetare software:

- Dacă problema persistă, poți încerca o resetare a setărilor software ale telefonului. Acest lucru poate ajuta la rezolvarea problemelor minore de software care pot afecta funcționarea încărcării.

6. Verifică actualizările de software:

- Asigură-te că sistemul de operare al telefonului tău este actualizat la cea mai recentă versiune. Uneori, actualizările de software pot rezolva probleme de performanță sau de compatibilitate.
7. Consultă service-ul autorizat:

- Dacă toți pașii de mai sus nu rezolvă problema, este posibil să fie o problemă mai profundă cu componentele hardware ale telefonului. În acest caz, ar fi recomandat să consulți un service autorizat Samsung pentru o evaluare și eventuale reparații necesare.

În concluzie, există mai multe aspecte pe care le poți verifica și acțiuni pe care le poți lua pentru a rezolva problema cu încărcarea telefonului tău. Încercă să urmezi pașii sugerați și sper să găsești o soluție care să rezolve problema în mod eficient.