| xXImAliveXx a întrebat:

Salut am un iphone 4 si vreau sa stiu ce este jailbreak si la ce ajuta.

Si mai am o intrebare cum imi dau seama daca iphone-ul meu este neverlocked deoarece telefonul meu este adus din alta tara pe Cosmote si as vrea sa ii bag IOS 6 dar imi este frica deoarece am mai avut un iphone care nu era neverlocked si cand am pus alt ios nu imi mai mergea telefonul si cand il deschideam imi vorbea o tipa in limba chineza straight face + ca la setarii in mod ciudat am o aplicatie "SAM" asta ce mai e? rolling on the floor)

4 răspunsuri:
| valentino52 a răspuns:

Nu da update in nici un caz. Telefoanele se puteau decoda Iphone 3g, 3gs pacalind telefonul ca sim-ul care il introduci in telefon e din reteaua in care acesta e codat. Asta se facea din software instaland un program numit ultrasnow in telefon. Problema este ca cei de la Apple nu te lasa sa instalezi nimic neaprobat de ei (care nu e in iTunes sau Appstore). Pentru asta exista jailbreak: un program care scoate restrictiile telefonului si instaleaza un program sursa numit cydia (un fel de Appstore pentru programe "ilegale" inclusiv Installous din care iti iei toate jocurile gratis). Deci decodarea se facea din software pacalind telefonul. De la iphone 4 nu a mai mers si nici la 4s si au pacalit telefonul din hardware cu gevey sim.Cand bagai microsimul in telefon mai bagai inca un sim care trimitea semnale gresite pacalind telefonul ca simul e din reteaua in care telefonul e codat. Si la un moment dat a mai aparut si SAM. Practic daca telefonul e blocat intr-o retea tu ii poti face unlock, decodare oficiala. Platesti de la 100 chiar si 800 lei daca e codat pe America. Daca platesti suma de bani companiei de telefoane primesti un fel de ticket care demonstreaza ca telefonul tau a fost decodat si de acum incolo o sa citeasca orice cartela. Un hacker a gasit o portita prin care a putut falsifica aceste tickete dar doar pentru cateva zile a mers treaba, apoi s-au prins si nu a mai mers. Dar cei care si-au decodat telefoanele atunci inca mai functioneaza atata timp cat nu updatezi si nu dai restore la telefon.Telefonul neverlocked in general e cel care citeste cartele de la mai multi operatori si nu exista SAM, nu exista ultrasn0w in Cydia, si nu ai gevey sim in telefon. Sper ca ai inteles.

| xXImAliveXx explică:

Si ce sa fac? sa instalez jailbreak? straight face sau ca sa bag alt ios trebuie neaparat sa platesc suma de banii? Deoarece cand mi-am luat telefonul aveam deja meniu de iphone 4S :-s

| anonim_4396 a răspuns (pentru xXImAliveXx):

Salut!

Jailbreak este un proces care permite utilizatorilor de iPad, iPhone dar si iPod sa aiba acces la radacina (root) sistemului de operare si anume iOS, ridicand orice restrictie implementata de Apple pe acel produs. In plus, permite instalarea de programe (aplicatii) third-party (adica acele aplicatii care nu au fost acceptate de Apple dintr-un motiv sau altul in App Store) prin intermediul aplicatiei Cydia sau altele.Un iphone care are facut Jailbreak poate fi folosita la fel si in continuare in iTunes sau App Store si are aceleasi veleitati ca si inainte. Tradus in limbaj uman este hack-ul care permite rularea altor programe, nu doar a celor permise de Apple. Tot prin intermediul jailbreak-ului se permite un nivel foarte mare de personalizare a aparatului care altfel nu e permis ( instalarea de teme, editare a sunetelor de sistem, teme pentru aplicatii etc).

Succes!

| HeadloG a răspuns:

Jailbreak este ca la ps3 poti pune tot felul de jocuri trase de tine, iar ca sa vezi daca e neverloked te uiti la licenta se afla in setari sau te duci la Vodafone Orange cosmote etc. si ii rogi sa se uite, Dai Funda?