| dorud14 a întrebat:

Salut. Aş dori să mă ajutaţi vă rog, dacă se poate, să-mi spune-ţi unde anume mă pot adresa pentru. instalarea unui antivirus pe un telefon Nokia, mai exact pe Nokia c7.

Răspuns Câştigător
| horia2012 a răspuns:

1. Te duci pe butonul albastru "download"
2. In ferestra noua care se deschide te duci pe"FREE DOWNLOAD NETQIN MOBILE GUARD FOR NOKIA C7-00 ASTOUND"-click, se va descarca in calculator.
3. Este o arhiva, pe care o devarhivezi cu ce program ai tu winrar, 7zip, winzip.
4. In interior sunt doua fisiere six.
5. Copii cu cablu de date in telefon, PE CARD, fisierul asta "NetQin_P1432_MG_S60OS9094_V3.0"
6. Dupa ce l-ai copiat, te duci din meniul telefonului acolo unde l-ai salvat si il instalezi. Telefonul il va recunoaste.

15 răspunsuri:
| dorud14 explică (pentru horia2012):

Mulţumesc frumos. Am intrat pe acel link, dar cum eu nu mă prea pricep... Speram să fie un tutorial ceva sau altceva mai pe înţelesul meu. Mă voi adresa până la urmă către cineva care se pricepe.

| dorud14 explică (pentru horia2012):

Mulţumesc mult horia2012. Chiar că-mi prindeam urechile la cât de mult mă pricep eu.
Bine înţeles că am reuşit să fac descărcarea şi instarea urmând instrucţiunile tale pas cu pas. Trebuie cumva să mai fac ceva după această instalare? De exemplu pe pc fac uneori câte o scanare cu antivirusul, pot face şi pe telefon această scanare?
Mai profit şi eu de cunoştinţele tale şi am să mai postez o întrebare, la care te rog frumos să-mi răspunzi (la fel de prompt dacă se poate).
Încă o dată-ţi mulţumesc frumos.

| horia2012 a răspuns (pentru dorud14):

Cu placere. Da, poti face scanare ca si la calculator.Trebuie sa intrii in setari(optiuni) la antivirus sa vezi daca are vreo optiune de pornire permanenta sau nu. Daca are si o activezi sau deja e activata, vezi daca intrii mai greu pe internet. Daca da, dezactiveaz-o si vei face scanare la alegerea ta de cate ori vrei. Eu nu poti sa-ti spun cum va functiona pe internet deoarece fiecare antivirus se comporta diferit. Din pacate cred ca este singurul program antivirus pentru Nokia c7.
In general numai de aplicatii se pot agata virusi. Fisierele media (foto, audio, video) sunt foarte putin atacate de virusi.
-S-ar putea ca baza de date a antivirusului sa-ti ceara cate un update, fa-l. Dupa care, scanare. De cate ori transferi cate o aplicatie in telefon, f-a o scanare inainte de a o instala. Chiar si dupa. Nu intodeauna ce-i mult strica.

| dorud14 explică (pentru horia2012):

Mulţumesc mult.

| horia2012 a răspuns (pentru dorud14):

Cu placere.

| horia2012 a răspuns (pentru dorud14):

1. Te duci pe butonul albastru "download"
2. In ferestra noua care se deschide te duci pe"FREE DOWNLOAD NETQIN MOBILE GUARD FOR NOKIA C7-00 ASTOUND"-click, se va descarca in calculator.
3. Este o arhiva, pe care o devarhivezi cu ce program ai tu winrar, 7zip, winzip.
4. In interior sunt doua fisiere six.
5. Copii cu cablu de date in telefon, PE CARD, fisierul asta "NetQin_P1432_MG_S60OS9094_V3.0"
6. Dupa ce l-ai copiat, te duci din meniul telefonului acolo unde l-ai salvat si il instalezi. Telefonul il va recunoaste.

| user5493 a răspuns:

Reprezentanta Nokia

| ion933 a răspuns:

Intra pe situl Nokia acolo vei primi informatile care iti trebuie fundahappy

| dorud14 explică (pentru ion933):

Am intrat şi pe acel site, dar cum nu mă pricep... Mulţumesc oricum.

| IancuSilviu a răspuns:

Nu stiu cat de mult o sa te ajute un reprezentant Nokia. Incerca site-ul mobile9 (Searh pe google) sunt tot felul de aplicatii utile pentru smart phone cat si pentru telefoane din generatia mai veche. In caz ca ai un card de memorie si nu vrei sa te complici cu antivirusul pe telefon poti sa scanezi regulat cardul din memorie cu ajutorul pc-uluiwinking. Multa bafta! Funda?

| dorud14 explică (pentru IancuSilviu):

Mulţumesc. Am intrat acolo, dar m-am lăsat păgubaş "să nu-mi prind urechile". Mă voi adresa până la urmă către cineva care ştie.

| CarlaAnneMihaela a răspuns:

încearcă să întrebi pe cineva care se pricepe, o reprezentantă. thinking

| dorud14 explică (pentru CarlaAnneMihaela):

Da, mulţumesc, aşa voi proceda.

| Secret2000 a răspuns:

Du-te la o reprezentanta Nokia, te vor ajuta ei

| dorud14 explică (pentru Secret2000):

Mulţumesc. Până la urmă aşa voi proceda.