| x2gk9r a întrebat:

Salut...as vrea un sfat
Pana la cat sa incarc tel eu il bag la incarcat cand e descarcat cand e 20% si il las pana la 85% e ok sau cum sa fac?

9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Irelevant. Telefoane știu sa își protejeze bateria

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pîna la 80% e ok si nu il descarca sub 40%

| relian a răspuns:

Vad unia tot baga cifre care mai de care, povesti, vraja marii.
Eu incarc complet, pun seara se incarca pana dim la 100%, nu afecteaza nimic. Faci cum doresti, bateria te va tine la fel indiferent ce metoda folosesti, sau cand pui, cand scoti de la incarcat.

Pina la umra e un telefon, il folosesti si aia e tot. Daca era bine sa faci anumite chestii, le scria fabricantu in manual, dar acolo nu spune nimic de cum sa incarci, cand si ce sa faci.

Asa ca dal la jalea, pana la urma e un lucru, cand nu mai e bun, altul la rind si gata.
Umblati cu lucruri de parca ar fi oua laughing va e frica, oare ce se intampla daca, oare cum e bun, etc. E bun oricum, de nu era, cum am spus baga fabrica instructiuni, ori nu lasa telefonul sa se incarce full, si asa mai departe.

Aveti lucruri, va folositi de ele, dar nu ginditi, nu cititi cu ce vin, va place sa stai pe net si sa intrebati.
Vrei un sfat, dar de ce nu intrebi, ori sa ceri sfat direct de la cine a fabricat telefonul ala, nu crezi ca e mai bun asa?

Este manual la telefonul ala, daca nu ai poti cauta pe net si citesti, daca nu spune nimic legat de incarcare, inseamna ca poti incarca cum doresti.
Asta e tot.

| Hyperion7 a răspuns:

E ok așa cum îl încarci

| carevaescu a răspuns:

Se spunea inainte ca ai prelungi viata bateriei daca o ții mereu intre 20% si 70%.
Dar a avansat si tehnologia bateriilor, asa ca nu stiu daca mai e valabil.

Eu personal nu-mi fac griji. Din punctul meu de vedere nu merita atenția si grija sporită.

Dar ceea ce faci tu nu are ce sa strice.

| Darius50boss a răspuns:

Este ok, chiar foarte bine cum procedezi

| ZappyTv69 a răspuns:

Da, se recomandă să nu ne încărcam telefonul până la 100%.

Dar oricum, nu te stresa dacă îl lasi mai mult. Mai grav este să îl folosesti intens când este sub 20%.

| x2gk9r explică:

Am iphone 12***

| OmFiință1234 a răspuns:

Te sfătuiesc să-l lași până la 100% aproximativ
Poți să îl utilizezi și pe la 15 100%
Dacă nu cumva de la 20% se descarcă foarte rapid, atunci e bine la 20%