| User257 a întrebat:

Salut, cum pot sa am rețeaua Gprs pe telefon? Am selectat doar pe 2g și îmi apare doar Edge ce setări sa fac să nu mai treacă pe Edge și sa rămână pe Gprs? Sunt pe Vodafone.

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Fie Gprs sau Edge, in genere sunt una și aceeași rețea!
Edge e acel E apărut la semnal, pe când Gprs e acel G.
Eu am Vodafone și la rețeaua 2 G îmi apare un G sus la semnal, iar la Orange și Telekom apare E.
Diferența o face notația, însă, tot 2G este!

| Mihhhhhhhh a răspuns:

Intri la setări cartela din telefon și alegi de acolo ce vrei sa folosesti. Faza e ca trebuie sa ai semnal bun la telefon

| User257 explică:

Am trecut doar 2g îmi apare doar Edge vreau doar să îmi apară doar Gprs că vreau să fac economisire de baterie a telefonului ca 3g și 4g consuma bateria mai mult și mai repede