| Cata240 a întrebat:

De ce e o diferenta atat de mare de preturi intre Samsung galaxy s5 si LG Nexus 5? Mie mi se pare ca sunt cam la fel de bune.

Răspuns Câştigător
| AlexL28 a răspuns:

Pentru ca:
1. Nexus 5 e mai vechi
2. E subventionat de google ca prin urmare nu platesti marca
3. Au tras de el ca sa fie cat mai ieftin intentionat

Oricum Nexus 5 e super rapid datorita faptului ca ruleaza Android Stock si poate rula orice, singurele lui dezavantaje fiind o baterie mai slaba si o camera mai slaba.
Pretul lui S5 nu e justificat, apropo, nu aduce numic inovator, iar alte telefoane la fel de bune dar de la firme mai putin cunoscute cum ar fi Xiaomi, Oppo si OnePlus sunt la pretul lui Nexus5

| miTzuliK93 a răspuns (pentru AlexL28):

Insusi numele marcii, Samsung, creste pretul cu foarte mult. Se aplica si in cazul iPhone-urilor. E pe principiul: "Da' de ce sa-ti cumperi telefonul ala?" => "Pentru ca e Apple / Samsung.". Patetic.

| AlexL28 a răspuns (pentru miTzuliK93):

Asta am spus si eu, si imi pare rau ca unii oameni nu isi dau seama de asta

3 răspunsuri:
| TheDarK2012 a răspuns:

E din cauza mărcii. Iphone-urile și Samsung-urile, au prețuri formidabile, și sunt telefoane la fel de bune ca ele, cu un preț mai ok.